لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۵۷

قطع روابط تجاری بزرگترين بانک آلمان با ايران


روابط تجاری بزرگترین بانک خصوصی آلمان با ایران قطع می شود

اشپيگل آنلاين روز شنبه ۲۸ ژوئيه خبر داد که دویچه بانک، بزرگترين بانک خصوصی آلمان و يکی از بزرگترين بانک های اروپا، به مناسبات تجاری خود با ایران پايان می دهد.


دويچه بانک به مشتری های خود در ايران اطلاع داده که فعاليت های بازرگانی با ايران به دلايل سياسی قطع می شود.


سخنگوی دويچه بانک اعلام کرده است که اين تصميم، فقط شامل ايرانيان ساکن ايران می شود و ايرانيان مقيم خارج از کشور همچنان می توانند با اين بانک رابطه مالی داشته باشند.


به گفته اين سخنگو، در مقايسه با هشت ميليون مشتری خصوصی دويچه بانک، اين تصميم، بر تعداد اندکی تاثير خواهد گذاشت.


سخنگوی دویچه بانک دليل اين اقدام را «هزينه سنگين اداری انجام معاملات با ايران» اعلام کرد که به گفته از «مشکلات سياسی» ناشی شده است.


با وجود موفقيت آمريکا در اين زمينه، به نوشته اشپيگل، تلاش آمريکا برای اعمال سقف جديدی برای صادرات آلمان به ايران، با مخالفت هايی از سوی دولت آلمان رو به رو شده و آلمان خود را بيشتر به اعمال تحريم های سازمان ملل متحد پايبند می داند.


سخنگوی دوتشه بانک دليل اين اقدام را هزينه سنگين اداری انجام معاملات با ايران اعلام کرد که از مشکلات سياسی ناشی شده است

کاهش يا قطع معامله بانک های بزرگ جهان با ايران


بانک های بين المللی بسياری در ماه های اخير، به علت نگرانی از بسته شدن شعبه های آنها در خاک آمريکا، از معامله با ايران دست کشيده اند.


«کومرزبانک - Commerzbank» آلمان، از ماه فوريه سال جاری ميلادی، انجام هرگونه معاملات دلاری با ايران را ممنوع کرد. مقامات رسمی اين بانک گفتند که اين تصميم را تحت فشارهای آمريکا، گرفته اند.


بانک های بريتنزبارکليزپ، HSBC، سوشيت جنرال SAT و کرديت ليون فرانسه، کرديت سوسيس گروپ، UBS AG و ABN Amro هلند، از جمله بانک هایی هستند که از بخشی یا همه معاملات خود با ایران دست کشیده اند.


به گفته کارشناسان اقتصادی، اين اقدام بانک ها، شرايط را به ويژه برای تجار ايرانی که برای انجام معاملات خود نياز به اعتبارنامه بانکی و وام دارند دشوار کرده است.


«تحريم ها عليه ايران، موثر بوده است»


استوارت ليوی معاون وزارت خزانه داری آمريکا در امور تروريسم و اطلاعات ملی روز پنجشنبه ۲۶ ژوئيه گفت ارزيابی نتايج تحريم های مالی شرکت های ايرانی در ارتباط با برنامه هسته ای ایران نشان می دهد که اين تحريم ها موثر واقع شده اند.


وزارت خزانه داری آمريکا در سال جاری ميلادی بيش از دوازده شرکت و کمپانی ايرانی را که در رابطه با برنامه هسته ای ایران فعاليت می کنند، تحريم کرده است.


آمريکا تاکنون بانک های دولتی سپه و صادرات را تحريم کرده است و به گفته معاون وزارت خزانه داری، اين اقدام با هدف قطع شبکه مالی برنامه موشکی جمهوری اسلامی ايران صورت گرفته است.


يکی از بانک های ايرانی که مورد تحريم واقع شده بانک سپه است. کارشناسان وزارت خزانه داری آمريکا می گويند علت تحريم بانک سپه اين است که اين بانک، عمليات اعتباری معامله موشکی ايران و يک شرکت چينی را در سال ۲۰۰۵انجام داده است.


بانک صادرات، يکی از بانک های مشمول تحريم های آمريکا، بانکی دولتی است که بيش از سه هزار و چهارصد شعبه در سراسر ايران دارد.


قانون تحريم های جديد که در ژوئن سال ۲۰۰۵، خرداد ۱۳۸۴، به امضای جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا رسيده، اين اختيار را به کاخ سفيد می دهد تا از امکانات حقوقی برای توقف برنامه هسته ای ايران استفاده کند.


XS
SM
MD
LG