لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۰۳

ملک عبدالله: بحران اتمی ايران باید سریعتر حل شود


پادشاه عربستان می گوید مساله هسته ای ایران باید هر چه سریع تر حل شود

ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، در مصاحبه با روزنامه اسپانيايی ال پايیس، بحران هسته ای ايران را يک مساله جدی در خاورميانه توصيف کرد.


پادشاه عربستان گفت که موضع کشورش «به طور بنيادی، بر حمايت از خلع سلاح هسته ای در منطقه و بر تلاش بر يافتن يک راه حل صلح آميز برای معضل هسته ای ايران، به دور از تنش و مناقشه، استوار است.»


او بر حق هر کشوری برای دستيابی به فن آوری صلح آميز هسته ای تاکيد کرد اما گفت: «تا آنجا که اين معيار درباره همه کشورهای منطقه صدق کند.»


ملک عبدالله درباره ديدار اخير خود با محمود احمدی نژاد گفت که اين ديدار در چارچوب ديدار با رهبران منطقه برای حل مناقشه های موجود بوده است.


پادشاه عربستان می گوید دیدار اخیر وی و محموداحمدی نژاد، در چارچوب ديدار با رهبران منطقه برای حل مناقشه های موجود بوده است

پادشاه عربستان که مصاحبه او با روزنامه ال پایيس پيش از سفر سه روزه اش به اسپانيا چاپ شده است، در پاسخ به اين پرسش که آيا جامعه جهانی بايد يک ايران مسلح به سلاح اتمی را بپذيرد گفت: «در ارتباط با مسابقه تسليحاتی، من عميقا اعتقاد دارم که جهان بدون آن (سلاح هسته ای) در وضعيت بهتری قرار دارد. هيچ کشوری به آن (سلاح هسته ای) نياز ندارد و توانايی توليد سلاح هسته ای برای هيچ کشوری ضروری نيست.»


تحريم ها عليه ايران شدت يابد


از سوی ديگر اهود المرت، نخست وزير اسراييل که در واشينگتن، پايتخت آمريکا به سر می برد، گفته است که تحريم های جهانی عليه جمهوری اسلامی بايد شدت يابد.


آقای اولمرت گفته است بسياری از تحريم های در پيش گرفته شده عليه ايران، موثر اما ناکافی بوده است.
او همچنين گفته است:«من با جرج بوش درباره هر چه موثر تر کردن اين تلاش ها، گفت و گو خواهم کرد.»


«دور تازه مذاکرات لاريجانی و سولانا در چند روز آينده»


اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ايران روز يکشنبه ۱۷ ژوئن اعلام کرد که علی لاريجانی، مذاکره کننده ارشد ايران در امور هسته ای و خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، ظرف چند روز آينده با يکديگر ديدار و گفت وگو می کنند.


علی لاريجانی و خاوير سولانا روز ۳۱ ماه مه در مادريد دور ديگری از مذاکرات پيرامون از سر گيری گفت گوهای هسته ای را برگزار کردند که به گفته منابع نزديک به اين مذاکرات، در جريان آن هيچ نشانه ای مبنی بر پايان يافتن بن بست کنونی بر سر برنامه هسته ای ايران، حاصل نشد.

هفته گذشته نيز معاونان لاريجانی و سولانا در وين، پايتخت اتريش با يکديگر ديدار و گفت وگو کردند که پس از چند ساعت مذاکره اعلام شد که دستاورد خاصی از اين نشست حاصل نشده است زيرا «طرف ايرانی حاضر به گفت وگو در زمينه های جدی نشده است.»


XS
SM
MD
LG