لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۴۷

بحث در دولت آمریکا: حمله به ایران یا مذاکره؟


جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا در اتاق کابینه در کاخ سفید.

روزنامه نيويورک تايمز در شماره روز شنبه خود گزارش داد که بحثی درباره چگونگی برخورد با ايران در دولت آمريکا، به اختلاف نظر ميان دو گروه هواداران گفت و گو و کسانی که خواهان حمله نظامی هستند، دامن زده است.


اين روزنامه آمريکايی برای تهيه اين گزارش با مقام های ارشد دولت آمريکا مصاحبه هايی انجام داده است، اما نام هيچ يک از مقام ها فاش نشده است.


بنا به اين گزارش، بحث اخير به شکافی در دولت آمريکا منجر شده است و اختلاف نظر اصلی ميان کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا و «بازهای دفتر ديک چينی» وجود دارد. (بازها، عنوانی است که برای توصيف نومحافظه کاران آمريکايی به کار می رود.)


ديک چينی، معاون رييس جمهوری آمريکا است و روابط بسيار نزديکی با کسانی دارد که عموما از حاميان اصلی حمله آمريکا به عراق بوده اند.


آنگونه که سازمان بين المللی انرژی هسته ای اعلام کرده است، ايران می تواند تا پايان سال جاری میلادی، غنی سازی اورانيوم را با استفاده از هشت هزار سانتريفيوژ انجام دهد. چنين عملياتی بخت دست يابی ايران به بمب هسته ای را بسيار افزايش می دهد.بنا به اين گزارش، بحث اخير به شکافی در دولت آمريکا منجر شده است و اختلاف نظر اصلی ميان کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا و «بازهای دفتر ديک چينی» وجود دارد.

در گزارش نيويورک تايمز آمده است که نقطه اصلی اختلاف، بر سر هشداری است که هواداران حمله نظامی خواهان آن هستند.


آنها می گويند جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا بايد با صراحت به تهران اعلام کند که ایران اجازه ندارد سلاح هسته ای توليد کند و اگر لازم باشد آمريکا برای متوقف ساختن ايران، تاسيسات هسته ای این کشور را بمباران خواهد کرد.


اين در حالی است که کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا و تيم ديپلمات های اين وزارتخانه، از يک سال پيش استراتژی آمريکا را برای مقابله با ايران، «همکاری با اروپا، روسيه و چين برای متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم» اعلام کرده اند.


مخالفان اين استراتژی می گويند که از آن زمان تا امروز، ايران بيش از هزار سانتريفيوژ جديد نصب کرده و کماکان به گسترش برنامه غنی سازی اورانيوم خود که می تواند کاربرد نظامی داشته باشد، ادامه می دهد.


نيويورک تايمز نوشته است که خانم رايس، بيش از هر زمان ديگر بر ايده ديپلماسی تاکيد می کند و معتقد است که مذاکره با ايران، تنها گزينه برای حل اين مشکل است. وزير امور خارجه آمريکا در دولت اين کشور از جمله کسانی است که معتقد است، حمله نظامی به ايران، «فاجعه» به بار خواهد آورد.


اما محافظه کاران درون دولت جرج بوش در تلاش هستند تا اين نظرات کاندوليزا رايس و همفکرانش را به چالش بکشند و گاه و بيگاه نيز اظهارنظرهايی کاملا مخالف با اين نظر را منتشر می کنند.


نيويورک تايمز برای نمونه اظهارنظری از جان بولتن، سفير پيشين آمريکا در سازمان ملل متحد را منتشر کرده است. آقای بولتن درباره بحران هسته ايران گفته بود: «اگر آنها (رهبران ایران) می خواهند، تغيير رژيم يا استفاده از زور، تنها گزينه های موجود برای متوقف کردن ايران در راه رسيدن به توانايی ساخت سلاح هسته ای است.»


اين گزارش می افزايد که در بحث اخير درباره چگونگی برخورد با ايران، وزارت امور خارجه آمريکا، کاخ سفيد و پنتاگون (وزارت دفاع آمريکا) مشارکت فعال دارند.


XS
SM
MD
LG