لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۵۰

معاون رییس جمهور عراق: گروه حکومت اسلامی در صدد ائتلاف با القاعده است


ایاد علاوی، معاون رییس جمهور عراق

ایاد علاوی، معاون رییس جمهور عراق، روزدوشنبه گفته است که همزمان با پیشروی نیروهای عراق در موصل، نمایندگان گروه حکومت اسلامی (داعش) با گروه القاعده برای تشکیل یک ائتلاف احتمالی مذاکره کرده اند.

به گزارش رویترز، آقای علاوی همچنین اظهار داشت که این اطلاعات را از طریق منابع عراقی و منطقه‌ای که به امور عراق آگاه هستند، دریافت کرده است.

معاون رییس جمهور عراق می گوید، مذاکرات نمایندگان ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش و ایمن الظواهری،‌رهبر القاعده «هم اینک در جریان است.»

طبق این گزارش، گروه حکومت اسلامی در سال ۲۰۱۴ از القاعده جدا شده و از زمان تاکنون بر سر جذب نیروها و منابع مالی با یکدیگر در رقابت هستند. این در حالی است که ایمن الظواهری به طور علنی از روش‌های خشونت بار گروه حکومت اسلامی به شدت انتقاد کرده است.

با این حال، ایاد علاوی تصریح کرده است، نحوه احتمالی همکاری این دو گروه هنوز مشخص نیست.

گروه حکومت اسلامی در سال ۲۰۱۴ توانست به سرعت بخش‌های وسیعی از غرب عراق از جمله موصل را به تصرف خود در آورد. ابوبکر البغدادی در همان سال در مسجد «النوری» در موصل اعلام خلافت کرد.

دولت عراق طی سه سال اخیر دست به اقداماتی برای مقابله با این گروه زده و شماری از شهرهای تحت تصرف گروه حکومت اسلامی را باز پس گرفته است. در همین زمینه، نیروهای عراقی از پاییز سال گذشته عملیات خود را برای بازپس گیری موصل آغاز کرده اند. آنها سال گذشته توانستند شرق موصل را ازاد کنند و هم اینک عملیات برای آزاد سازی غرب موصل ادامه دارد.

معاون رییس جمهور عراق با اشاره به عملیات آزاد سازی موصل گفته است: فکر نمی کنم داعش دود بشود و به هوا برود، بلکه آنها به طور مخفیانه و به صورت هسته‌های پنهان به فعالیت‌های خود در سراسر جهان ادامه خواهند داد.

پیشتر مقام های آمریکایی و عراقی گفته بودند، با تشدید نبردها در موصل، ابوبکر البغدادی از این شهر خارج و جایی در بیابان‌ پنهان شده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG