لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۰۰

ارتش عراق کنترل استانداری و بانک مرکزی در موصل را «در دست گرفت»


تک‌تیرانداز ارتش عراق در ساختمانی در غرب شهر موصل

نیروهای ویژه ارتش عراق موفق شده‌اند پیش‌روی‌های قابل ملاحظه‌ای در مناطق غربی موصل علیه گروه موسوم به حکومت اسلامی انجام داده و کنترل مجموعه‌ای از مراکز عمده اداری و مالی در این شهر را در دست گیرند.

خبرگزاری رویترز بامداد ۱۷ اسفند از تصرف استانداری نینوا و ساختمان‌های این مرکز اداری و نیز موزه اصلی شهر گزارش داد؛ ساعتی بعد نیز یک سخنگوی ارتش عراق از تصرف شعبه بانک مرکزی در این شهر خبر داد.

↯​برای دریافت تازه‌ترین خبرها و گزارش‌ها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید

تصرف اداره استانداری و ساختمان‌های اداری شهر، کمک می‌کند تا نیروهای ارتش به مرکز شهر قدیم یورش برده و با آزادسازی این منطقه، عملا حکومت دولت مرکزی بر موصل را بار دیگر برقرار سازند.

رویترز به نقل از سخنگوی نیروهای واکنش سریع ارتش عراق، که هسته اصلی نبردها علیه داعش را تشکیل می‌دهند، می‌گوید ده‌ها نفر از افراد گروه موسوم به حکومت اسلامی در یورش‌های شب گذشته کشته شده‌اند.

شمار دقیق تلفات داعش، و کشته‌شدگان و زخمی‌های ارتش عراق مشخص نشده‌است.

ساعتی از اعلام خبر بازپس‌گیری استانداری نگذشته بود که شعبه بانک مرکزی و ساختمانی که داعش از آن به عنوان «دادگاه مرکزی» خود استفاده می‌کرد، نیز به کنترل نیروهای مسلح عراق درآمد.

آنچه با عنوان «دادگاه» حکومت اسلامی در موصل شناخته می‌شود، مرکز صدور شماری از احکام این گروه از جمله سنگسار، پرت کردن از بلندی و قطع عضو بوده‌است.

دادگاه داعش، شعبه بانک مرکزی و ساختمان‌های استانداری، همگی در یک منطقه قرار دارند.

موصل، مرکز استان نینوا و از مهم‌ترین شهرهای عراق، محل سکونت صدها هزار نفر از شهروندان است. این شهر در اوج پیشروی‌های «داعش» در سال ۲۰۱۴ به تصرف این گروه درآمد. فرد موسوم به ابوبکر بغدادی، در مسجد جامع «النوری» همین شهر بود که ادعای خلافت کرد.

بخش غربی شهر موصل، آخرین نقطه‌ای که در تصرف نفرات حکومت اسلامی‌ست، پرازدحام‌ترین بخش شهر به شمار می‌رود. سازمان‌های امدادرسانی برآورد کرده‌اند که شماری نزدیک به ۷۵۰ هزار نفر در این بخش از موصل زندگی می‌کنند.

نبرد برای بازپس‌گیری موصل از مهر ماه آغاز شد. صد روز پس از یورش نیروهای ارتش عراق، شبه‌نظامیان متحد دولت و پیش‌مرگه‌های کرد، که از حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار هستند، بخش شرقی موصل از تصرف حکومت خودخوانده اسلامی خارج شد.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG