لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۳۱

مصباح یزدی: تماشای فوتبال انسان را از لذت اخروی محروم می‌کند


محمدتقی مصباح‌ یزدی

محمدتقی مصباح‌ یزدی٬ رئیس موسسه «امام خمینی»٬ انجام بازی‌های کامپیوتری و تماشای مسابقات فوتبال را موجب «خستگی» و محروم شدن انسان‌ از «لذت‌های اخروی» دانسته است.

به گزارش روز جمعه (۲۸ خرداد) وب‌سایت مشرق‌نیوز٬ مصباح یزدی این اظهارات را شامگاه پنجشنبه در جلسه درس «اخلاق» در دفتر علی خامنه‌ای در قم بیان کرده است.

وی با انتقاد از «سرگرمی‌های دنیا» که امروزه مردم زیادی را به خود مشغول کرده٬ افزوده است، مردم از بازی‌های کامپیوتری و تماشاکردن فوتبال «چیزی» بدست نمی‌آوردند.

«پدر معنوی جبهه پایداری» اضافه کرده است، «آخر این بازی‌‌ها هم خستگی است» و گاهی انسان برای اینکه می‌بیند عمرش می‌گذرد و کاری انجام نمی‌دهد «ناراحت است، برای همین به سراغ سرگرمی‌‌ها می‌رود تا گذشت زمان را احساس نکند.»

وی فریب خوردن انسان از «زرق و برق‌‌های دنیوی» را منجر به نرسیدن به «لذت‌‌های اخروی» عنوان کرده و گفته است: این در حالی است که «لذت‌‌های اخروی٬ زحمت و خستگی ندارد و انسان بدون هیچ محدودیتی می‌تواند از این لذت‌‌های اخروی استفاده کند.»

مصباح‌ یزدی به حاضران در کلاس اخلاق خود توصیه کرد، به خاطر «لذت‌های آنی و محدود دنیوی»٬ «لذت‌‌های آخرت {که} از نظر زمان، نوع و امتداد بسیار فراتر» است را از دست ندهند.

اظهارات این روحانی محافظه‌کار در شرایطی بیان شده که در حال حاضر بدلیل در جریان بودن مسابقات جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۱۶ تب فوتبال بسیاری از مردم جهان از جمله شهروندان ایران را فراگرفته است.

تماشای مسابقات داخلی و بین‌المللی فوتبال در ایران دارای علاقمندان زیادی است و از آن جمله برنامه ورزشی «۹۰» از جمله برنامه‌های تلویزیونی محبوب در ایران به شمار می‌رود.

پیش از این نیز حسن عباسی٬ از فعالان سیاسی‌فرهنگی محافظه‌کار این برنامه را نشانه «انحطاط اخلاقی» جامعه ایران دانسته و خواستار شکستن «بت» دکتر٬ فوتبالیست و هنرمند شده بود.

وی گفته بود اینکه برنامه‌‌ای نیمه‌های شب پخش می‌شود و پنج میلیون نفر بیدار می‌مانند تا مشخص شود چه کسی در یک مسابقه‌ای پیراهن نفر دیگری را کشیده٬ نشانه «انحطاط اخلاقی» جامعه است.

محمدرضا نقدی٬ فرمانده سازمان بسیج هم به طور تلویحی برنامه ورزشی «۹۰» را برنامه‌ای جهت «غافل» کردن جوانان معرفی کرده و از «قیمت‌گذاری» بر روی ورزشکاران انتقاد کرده است.

وی گفته است:«با دعوا‌ها و داستان سرایی و عنوان کردن اینکه چند میلیون پیامک به برنامه‌ای زده‌اند می‌خواهند جوانان را غافل کنند.»

اشاره نقدی به برنامه «۹۰» است که به طور معمول درباره مهم‌ترین وقایع ورزشی به صورت پیامکی از مردم نظرخواهی می‌کند.


XS
SM
MD
LG