لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۰۲

چین خواستار اجرای کامل قطعنامه های شورای امنیت علیه کره شمالی شد


لیو جی یی، نماینده چین در سازمان ملل متحد

نماینده چین در سازمان ملل متحد روز سه شنبه ضمن تاکید بر ضرورت کاهش تنش با کره شمالی، خواستار اجرای کامل قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت علیه پیونگ یانگ شده است.

به گزارش رویترز، لیو جی یی، نماینده چین در سازمان ملل متحد، پس از نشست شورای امنیت در پاسخ به پرسشی در خصوص مذاکرات با آمریکا برای تحریم‌های تازه علیه کره شمالی، گفته است: این برعهده شورای امنیت است که تصمیم بگیرد که در وضعیت کنونی چه باید کرد. ما همچنان به همکاری با دیگر اعضا شورای امنیت در این خصوص ادامه می دهیم.

کره شمالی طی ماه‌های اخیر با نادیده گرفتن قطعنامه‌های شورای امنیت دست به آزمایش‌های موشکی متعددی زده است.

رویترز می گوید، از یک ماه پیش آمریکا و چین مذاکره خود را برای تشدید تحریم‌های علیه کره شمالی آغاز کردند.اما هفته گذشته نیکی هیلی، نمانیده آمریکا در سازمان ملل در خصوص مذاکرات با چین گفت، پکن در این زمینه سکوت اختیار کرده است.

طبق این گزارش، تاکنون برای تصویب هر قطعنامه تحریمی علیه کره شمالی، ابتدا آمریکا و چین بدون حضور دیگر ۱۳ عضو شورای امنیت مذاکره می کردند و سپس پیش نویس قطعنامه در اختیار دیگر اعضا قرار می گرفت.

این در حالی است که روز یکشنبه کره شمالی یک موشک بالیستیک میان برد دیگر آزمایش کرد. در واکنش به این اقدام، اعضای شورای امنیت روز گذشته در بیانیه‌ای این آزمایش موشکی را محکوم کردند.

درهمین زمینه روز سه شنبه اعضای شورای امنیت در نشستی غیر علنی به مساله آزمایش موشکی تازه کره شمالی پرداختند.

نماینده چین در سازمان ملل متحد پس از این جلسه گفته است: اولین و مهمترین اقدام، اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت علیه کره شمالی است. ما همچنین می بایست تلاش کنیم که تنش ها را کاهش بدهیم تا بتوانیم از طریق گفت وگو برای خلع سلاح هسته‌ای تلاش کنیم.

لیو جی یی تاکید کرده است: ما نمی دانیم چرا نمی شود در شرایط کنونی گفت وگو کرد.

نمایندگان فرانسه و بریتانیا در سامان ملل متحد روز سه شنبه پس از نشست شورای امنیت از تشدید تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ حمایت کردند.

پیشتر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا،گفته بود که در صورت مناسب بودن شرایط ، آماده است تا با رهبر کره شمالی دیدار کند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته بود، واشینگتن همچنان آماده گفت وگوهای معتبر برای غیر هسته‌ای کردن شبه جزیره کره است، اما پیش از هرگونه مذاکره‌ای می بایست شرایط تغییر کند و کره شمالی باید برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

XS
SM
MD
LG