لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۴

لولا داسیلوا به هدایت شبکه فساد در پرونده شرکت نفت دولتی برزیل متهم شد 


لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، ‌رییس جمهور پیشین برزیل

یک دادستان دربرزیل روز چهارشنبه لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، ‌رییس جمهور پیشین برزیل را متهم کرده است که هدایت شبکه فساد در شرکت نفتی دولتی پتروبراس را برعهده داشته است.

به گزارش رویترز، این نخستین بار است که آقای لولا داسیلوا به فساد متهم می شود. این در حالی است که به رغم این اتهامات از وی به عنوان یکی ازسیاستمدار پر طرفدار در برزیل یاد می شود.

دلتا پالانگول، دادستان عمومی در یک کنفرانس خبری اعلام کرده است، فساد در شرکت نفتی دولتی پتروبراس باعث زیان ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری شده است.

این در حالی است که وکلای مدافع آقای لولا داسیلوا در بیانیه‌ای اعلام کرده اند، دادستان اتهاماتی بدون مدرک و سند علیه آقای لولا داسیلوا مطرح کرده است که بیشتر شائبه سیاسی دارند تا از این طریق مانع کاندیداتوری آقای لولا داسیلوا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ در برزیل شوند.

به گزارش رویترز، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا که در بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رییس جمهوری برزیل بود، به دلیل سیاست‌های اقتصادیش برای فقرا در این کشور به یک قهرمان بدل شده بود.

دلتا پالانگول گفته است، آقای لولا داسیلوا نقش هدایت و هماهنگ کننده در پرونده فساد در شرکت نفتی دولتی پتروبراس برعهده داشته و این فساد به نوعی در قدرت نگهداشتن حزب وی یعنی حزب کارگران موثر بوده است.

طبق این گزارش نتیجه تحقیقات دو ساله از پرونده فساد در شرکت نفتی دولتی پتروبراس نشان می دهدکه افراد سیاسی که توسط حزب لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا (حزب کارگران)در شرکت نفتی دولتی پتروبراس انتصاب شده بودند، قراردادها و مناقصه این شرکت نفتی را با قیمتی بالاتر به برخی از شرکت‌های منهدسی واگذار کرده و از این طریق رشوه و کمک‌های مالی برای حزب خود دریافت کرده اند.

این پرونده فساد ودیگر پرونده های مرتبط باعث شد تا دولت مورد حمایت حزب کارگران به ریاست جمهوری دیلما روسف از قدرت برکنار شود.

سنای برزیل دهم شهریور سال جاری با ۶۱ رای مثبت در برابر ۲۰ رای منفی دیلما روسف را از سمت رییس‌جمهوری این کشور خلع کرد.

دیلما روسف نخستین زن رییس‌جمهوری برزیل بود. وی در دهه ۱۹۷۰ و دوران دیکتاتوری در این کشور، درگیر مبارزات چریکی بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG