لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۴۶

شرکت شل بدهی دو میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت کرد


شرکت رویال داچ شل، غول نفتی هلندی-بریتانیایی اعلام کرد که بدهی خود به میزان یک میلیارد و ۹۴۰ میلیون دلار را به حساب شرکت ملی نفت ایران واریز کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت شل دوشنبه ۱۷ اسفندماه اعلام کرد که به دنبال لغو تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، این شرکت بدهی خود به ایران را پرداخت کرده است.

این شرکت قبل از تحریم‌ها نفت خام از ایران خریداری کرده بود و بعد از اعمال تحریم های غرب علیه ایران در سال ۲۰۱۲، قادر به تسویه بدهی خود نبود.

این گزارش به نقل از یک سخنگوی شل می‌نویسد که پرداخت‌ها با ارز یورو (یک میلیارد و ۷۷۰ میلیون یورو ) طی سه هفته گذشته انجام شده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا ژانویه سال جاری تحریم‌ها علیه ایران را لغو کردند.

رویترز می‌نویسد که تسویه بدهی این شرکت می‌تواند پای آن را به پروژه‌های ایران و سرمایه گذاریهای جدید باز کند.

آمریکا می‌گوید که حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران طی تحریم‌ها در کشورهای خارجی بلوک شده بود.

در همین زمینه روزنامه تایمز هند نیز روز گذشته گزارش داد که ایران می‌خواهد غلامعلی کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی را راهی هند کند تا درباره تسویه بدهی شش میلیارد دلاری پالایشگاههای این کشور به جمهوری ایران مذاکره کند.

پالایشگاههای هند می‌خواهند پول نفت ایران را با نرخ روپیه در سال ۲۰۱۳ پرداخت کنند، در حالی که ارزش پول ملی هند هم اکنون پایین‌تر از آن رقم است.

ایران بخاطر تحریم‌ها با هند توافق کرده بود که ۴۵ درصد از پول نفت صادراتی خود را با ارز روپیه دریافت کند و به شماره حسابی در بانک «یو سی او» هند واریز شود. مابقی پول نیز قرار بود با ارز یورو به شماره حساب ایران در بانکهای همین کشور ذخیره شود.

ایران تنها قادر بود از این مبالغ برای خرید کالا در خود هند و واردات آن استفاده کند.

اکنون که تحریم‌ها لغو شده و ایران می‌تواند دسترسی به این مبالغ داشته باشد، موضوع محاسبه نرخ روپیه به محل اختلاف تسویه بدهی‌ها تبدیل شده است.

هر دلار آمریکا در سال ۲۰۱۳ حدود ۵۵ روپیه بود، اما هم اکنون به ۶۷ روپیه معامله می‌شود. این گزارش می‌افزاید که اگر قیمت نفت ایران در فوریه ۲۰۱۳ را بشکه‌ای ۸۰ دلار درنظربگیریم، در‌‌ همان زمان ارزش آن ۴۴۰۰ روپیه بود، اما با نرخ کنونی، ارزش آن ۵ هزار و ۳۶۰ روپیه می‌شود.

ایران می‌گوید که پول نفت را بر اساس دلار محاسبه می‌کند، نه روپیه.

XS
SM
MD
LG