لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۹

قیمت نفت با سه درصد سقوط به سطح هفت ماه گذشته رسید


افت چشمگیر قیمت نفت در حالی است که اوپک بیشتر از میزانی که برای کاهش تولید متعهد شده بود، کاهش تولید داشته است.

بهای نفت در بازارهای جهانی طی روز سه شنبه ۳۰ خردادماه با ۳ درصد سقوط به سطح ماه نوامبر سال گذشته، یعنی قبل از توافق کاهش تولید روزانه ۱.۸ میلیون بشکه‌ای اوپک و ۱۱ کشور تولید کننده دیگر، رسید.

آمارهای بلومبرگ نشان می دهد که قیمت نفت شاخص وست تگزاس اینترمدیت آمریکا روز سه شنبه به حدود ۴۳ دلار و ۲۳ سنت رسید. نفت شاخص برنت دریای شمال نیز به زیر ۴۶ دلار سقوط کرد. قیمت هر دو نفت شاخص نسبت به ماه گذشته ۱۵ درصد افت داشته است.

اوپک و ۱۱ کشور عمده تولید کننده نفت، از جمله روسیه، نوامبر سال گذشته توافق کردند که در نیمه اول سال جاری میلادی تولید خود را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند . دو سوم این کاهش را اعضای اوپک متعهد شده بودند. ماه گذشته دوباره توافق شد که کاهش تولید نفت تا مارس سال آینده میلادی (اول بهار سال آینده خورشیدی) تمدید شود. با این حال قیمت نفت همچنان سیر نزولی خود را ادامه داد.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بعد از انتشار گزارش هایی درباره افزایش تولید نفت برخی کشورهای کلیدی عرضه کننده نفت، قیمتها با آهنگ سریعتری سقوط کرد.

بر اساس این گزارش، افت چشمگیر قیمت نفت در روز سه شنبه در حالی است که آمارها نشان می دهد که اوپک طی ماه گذشته شش درصد بیشتر از میزانی که برای کاهش تولید متعهد شده بود، کاهش تولید داشته است.

با اینحال دو عضو اوپک، یعنی لیبی و نیجریه، از توافق کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای نفت مستثنی شده بودند. چرا که این کشورها طی سالهای گذشته بخاطر جنگ داخلی تولید خود را به شدت کاهش داده بودند، اما اخیرا دوباره با سرعت تولید خود را افزایش داده اند.

آخرین گزارش ماهانه اوپک که هفته گذشته در سایت رسمی آن منتشر شد، نشان می دهد که لیبی و نیجریه روی همرفته طی ماه گذشته نسبت به ماه آوریل روزانه بیش از ۳۵۰ هزار بشکه به تولید خود افزوده اند.

رویترز نیز با استناد به منابع خود گزارش داده است که طی ماه جاری تولید نفت لیبی دوباره ۵۰ هزار بشکه افزایش یافته و رشد تولید نفت نیجریه نیز کماکان ادامه دارد.

این دو کشور طی ماههای گذشته روی همرفته بیش از یک میلیون بشکه نسبت به چند سال قبل کاهش تولید نفت داشتند و بخش عظیمی از این ظرفیت می تواند در ماههای آینده احیا شود. از طرفی احیای نسبی قیمتهای نفت طی چند ماه گذشته باعث شده است که صنعت تولید نفت نفت شیل آمریکا دوباره جان بگیرد، موضوعی که تلاش اوپک و دیگر کشورها را برای بالا نگه داشتن قیمت نفت تاحدودی عقیم گذاشته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG