لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۰۵

فرزند کروبی: از تریبون‌ها حکم اعدام صادر می کنند، در حالی که هنوز دادگاهی برگزار نشده


حسین کروبی به همراه پدرش مهدی کروبی

فرزند مهدی کروبی سخنان نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه حکم پدرش و میرحسین موسوی اعدام است، را «غیر قانونی» خواند و گفت که «حتی» در حکومت شاه سابق ایران نیز برای اعدام نواب صفوی دادگاه تشکیل شد.

حسین کروبی در مصاحبه با روزنامه الکترونیکی امید ایرانیان که روز چهارشنبه، ۸ دی، منتشر شده است، گفت: «اینکه در تریبون‌های رسمی کشور، افراد حکم اعدام صادر کنند، آن هم درحالی که هنوز قوه قضائیه نه دادگاهی برگزار کرده و نه حکمی داده، دور از انصاف و حتی غیر قانونی است».

وی تاکید کرد که «حتی در رژیم گذشته» برای مجتبی نواب صفوی به دلیل ترور علی رزم‌آرا «دادگاهی تشکیل دادند و بعد او را به ناحق به اعدام محکوم کردند».

حسین کروبی با تاکید بر اینکه پدرش بار‌ها اصرار داشته که محاکمه شود، افزود: «انتظار داریم که دادگاهی تشکیل و حکمی داده شود، بعد آقایان اظهار نظر کنند».

در روزهای گذشته و در آستانه راهپیمایی حکومتی روز ۹ دی، نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی شدیداً به آقای موسوی و کروبی حمله کرده و برخی از آنان اعلام کرده بودند که حکم رهبران جنبش سبز در صورت برگزاری دادگاه «اعدام است».

روز چهارشنبه نیز احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، اقدامات میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «مستوجب محاکمه جدی» دانست و حمید شهریاری، معاون قوه قضائیه، اعلام کرد که «اگر رافت اسلامی نبود»، مجازات آنان مانند گروه مجاهدین خلق بود.

تعدادی از امامان جمعه از جمله یوسف طباطبایی، امام جمعه اصفهان، روز ۳ دی، اعلام کرده بودند که آنان «باید اعدام شوند» و تنها به دلیل «عطوفت اسلامی» در خانه‌هایشان «خوش می‌گذارانند».

در‌‌ همان روز کاظم صدیقی، امام جمعه تهران، نیز درخواست‌ها برای رفع حصر و یا برگزاری دادگاه میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «حرف‌های بی‌ربط» خوانده بود.

درهمین حال حسین کروبی ضمن ابراز تعجب از حملات زیاد به پدرش و میرحسین موسوی در روزهای گذشته تاکید کرد که اقدامی در جهت محاکمه پدرش انجام نشده است.

وی تاکید کرد که این افراد با حمله به میرحسین موسوی و مهدی کروبی «سعی می‌کنند، سوابق خود را پر رنگ‌تر و انقلابی‌تر نشان دهند» و «خودشان را بالا‌تر بکشند».

پسر مهدی کروبی از جمله به کاظم صدیقی، امام جمعه تهران، اشاره کرد و به نقل از غلامحسین کرباسچی، شهردار سابق تهران، گفت که آقای صدیقی پیش از انقلاب در حوزه علمیه عکسهای آیت الله خمینی را «پاره می‌کرد» و «به جایش عکس‌های شریعتمداری را می‌چسباند».

صبا شعردوست، روزنامه‌نگار، که با حسین کروبی مصاحبه کرده، بخشهایی از این مصاحبه که به گفته او، «به واسطه محدودیت در رسانه» امکان انتشار آن نبوده را در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده است.

حسین کروبی دراین مصاحبه همچنین گفته است که «دو قطعه زمین بزرگ در شمیران» در اختیار کاظم صدیقی قرار گرفته و «زمین‌هایی که باغ گیلاس بوده، خراب شده» و با بودجه دولتی برای آقای صدیقی حوزه علمیه ساخته می‌شود.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، از بهمن ۸۹ بدون برگزاری دادگاه در حبس خانگی به سر می‌برند.

مهدی کروبی پس از سه سال «حبس» در «خانه امن» وزارت اطلاعات، از بهمن‌ ماه سال ۹۲ به منزل خود در جماران منتقل شده ولی همچنان در حصر به سر می‌برد.
به رغم تهدید‌ها در مورد محاکمه میر حسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، آن‌ها بار‌ها خواستار محاکمه خود شده‌اند و مهدی کروبی در نامه‌ای به حسن روحانی با تأکید بر اینکه رفع حصر را «در اختیار» او نمی‌داند، از او خواسته که «از حاکمیت مستبد» بخواهد که او را در «دادگاه علنی» محاکمه کند.

درهمین حال علی مطهری و برخی از دیگر مقامات اعلام کرده‌اند که آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مخالفت محاکمه و یا آزادی این سه نفر است.
رفع حصر رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ بود.

درهمین حال هادی خامنه‌ای، از چهره‌های اصلاح طلب، در روزهای گذشته در دیدار با فرزندان میرحسین موسوی ضمن انتقاد از عدم پیگیری این موضوع گفته است: «خوب است کسانی که با ادعای پیگیری موضوع حصر از مردم رای گرفته‌اند، خیلی شفاف و بدون سیاسی‌کاری و سخنان غیرموجه بگویند که در این زمینه چه کرده‌اند؟».

وی تاکید کرده است: «اینکه افرادی یا به نام اعتدال و یا به نام اصلاحات همه توان خود را صرف این کنند که کرسی‌های قدرت را به دست آورند و اعتنایی به مطالبات مردم نداشته باشند، رفتار درستی نیست و حامیان خود را خیلی زود از دست خواهند داد».

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و همچنین فرزندان مهدی کروبی پیش از این، از «بی‌توجهی» دولت حسن روحانی به رفع حصر رهبران جنبش سبز انتقاد کرده‌اند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، پیش از این در واکنش به این اعتراض‌ها دراینباره اعلام کرده بود که دولت درباره رفع حصر «نمی‌تواند کاری بکند» و نباید در این زمینه از دولت «توقع» داشت.

XS
SM
MD
LG