لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۵۴

آلمان به تعدادی از محافظان اردوغان اجازه ورود نمی‌دهد


تصاویر ویدئویی از درگیری‌ها در مقابل محل اقامت رجب طیب اردوغان در واشینگتن «دی. سی»

دولت آلمان روز دوشنبه اعلام کرده است به تعدادی از محافظان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، که ماه گذشته با معترضان در واشینگتن درگیرشدند، اجازه ورود به این کشور را نمی دهد.

قرار است رجب طیب اردوغان و هیات همراه در نشست «جی ۲۰» که در روزهای هفتم و هشتم ژوئیه در هامبورگ برگزار شود، شرکت کنند و رسانه های آلمان طی روزها اخیر گزارش داده اند که اسامی چند نفر از محافظان آقای اردوغان که در درگیری در واشینگتن نقش داشتند، در فهرست هیات ترکیه به چشم می خورد.

در جریان سفر رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه به آمریکا برای دیدار با دونالد ترامپ، در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری شماری از محافظان او به تجمع مخالفان آقای اردوغان در برابر خانه سفیر ترکیه، حمله کردند. در این درگیری شماری زخمی شدند.

در همین رابطه پلیس واشینگتن ۲۵ خردادماه اعلام کرد که حکم بازداشت ۱۲ نفر از نیروهای امنیتی و محافظان رجب طیب اردوغان را به اتهام حمله به تظاهرات کنندگان در این شهر صادر شده است.

به گزارش رویترز، مارتین شفر، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه گفته است: رهبران شرکت کننده در اجلاس «جی ۲۰» در هامبورگ می توانند محافظان خود را به همراه داشته باشند، اما قانون آلمان نیز می بایست رعایت شود.

مارتین شفر در خصوص محافظان رجب طیب اردوغان اضافه کرده است: دلایل قانع کننده‌ای دارم که این محافظان که توسط دستگاه قضایی آمریکا تحت تعقیب قرار گرفته اند در آینده نزدیک وارد آلمان نخواهند شد، از جمله در اجلاس «جی۲۰ » نیز حضور نخواهند داشت.

رسانه‌های آلمان پیشتر نوشته بودند که ترکیه فهرست ۵۰ همراه رجب طیب اردوغان در اجلاس جی ۲۰ را به وزارت خارجه آلمان ارسال کرده است. طبق این گزارش ها،نام تعدادی ازمحافظانی که در درگیری واشینگتن حضور داشتند، در این فهرست دیده می شد.

این در حالی است که روزنامه آلمانی «دی ولت» نیز روز گذشته نوشت که وزارت امور خارجه آلمان به ترکیه هشدار داده است که این محافظان وارد خاک این کشور نشوند.

رسانه های آلمان گزارش داده اند که احتمال دارد ملی گرایان طرفدار رجب طیب اردوغان و کردهای مخالف وی در جریان اجلاس «جی ۲۰» در هامبورگ دست به تظاهرات بزنند. به همین دلیل نگرانی هایی در خصوص بروز درگیری در هامبورگ در جریان این اجلاس وجود دارد.

ترکیه پیشتر صدور حکم بازداشت برای محافظان رجب طیب اردوغان را محکوم کرده بود.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه ای اعلام کرده بود: آنچه درمقابل خانه سفیر ترکیه در واشینگتن روی داد،نشانه ناتوانی نیروی‌های انتظامی حاضر در محل برای اقدامات لازم بود.

وزارت امور خارجه ترکیه گفته بود: شهروندان ترکیه مسئول آنچه که روی داد، نیستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG