لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۵۹

عراقچی: هيچ کسی خواستار بازگشت به شرايط قبل از توافق ژنو نيست


عباس عراقچی، عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای ايران، روز شنبه ۱۷ آبان ضمن ابراز اميدواری نسبت به مذاکرات هسته ای در مسقط پايتخت عمان، گفته است که «هيچ کسی خواستار بازگشت به شرايط قبل از توافق ژنو نيست».

عباس عراقچی در گفت وگو با شبکه العالم، شبکه تلويزيونی دولت ايران به زبان عربی، تصريح کرده است: «مسلما توافق هسته ای به نفع هر دو طرف و به نفع منطقه خواهد بود و اين نکته را طرفين مذاکره درک می کنند. هيچ کس خواستار بازگشت به شرايط قبل از توافق ژنو نيست؛ زيرا اين برای همه، يک سناريوی خطرناک خواهد بود.»

اين عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای ايران تصريح کرده است: «اگر به توافق نرسيم، سناريوهای ممکن، به قدری سناريوهای بدی است که ما بهتر است فعلا روی آن ها فکر نکنيم و فقط به توافق بينديشيم.»

قرار است محمدجواد ظريف، وزير خارجه ايران، کاترين اشتون، مسئول سابق سياست خارجی اتحاديه و جان کری، وزير خارجه آمريکا در روزهای يک‌شنبه و دوشنبه، ۱۸ و ۱۹ آبان در مسقط در خصوص برنامه هسته ای ايران مذاکره کنند.

ايران و آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين، روسيه به همره آلمان، گروه ۱+۵، سال گذشته در ژنو به توافقی موقت و شش ماهه برای حل مناقشه هسته ای ايران دست يافتند. پس از پايان اين شش ماه مذاکرات برای دستيابی به يک راه حل جامع و نهايی بين ايران و گروه ۱+۵ طی ماه های اخير در جريان بوده است و براساس توافق قبلی اکنون دو طرف تا سوم آذرماه (۲۴ نوامبر) فرصت دارند تا به يک توافق نهايی دست يابند.

عباس عراقچی درپاسخ به اين پرسش که آيا مذاکرات هسته ای به نقطه تعيين کننده نزديک می شود، و اينکه در صورت دستيابی به توافق، آيا اين توافق در شهر مسقط اعلام می شود؟ گفته است: نه، فکر نمی کنم که ما به توافق در اين دور از مذاکرات برسيم. احتمالا جلسات ديگری را هم احتياج خواهيم داشت ولی اميدوار هستيم که از وضع موجود خارج بشويم و مذاکرات مسقط، يک مذاکرات راهگشا باشد.

اين عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای ايران افزوده است: می دانيد که در يکی دوتا موضوع، مدتی هست که مذاکرات تقريبا متوقف شده است و ما موفق به پيدا کردن راه حل نشده‌ايم و اميدواريم که مذاکرات مسقط از اين جهت مذاکرات موفقی باشد که بتواند راهگشايی بکند. اگر راهگشايی بشود، بعد ما مذاکرات را ادامه خواهيم داد و اميدواريم تا قبل از تاريخ مقرر به توافق برسيم.

عباس عراقچی مهمترين مسائل باقی مانده وحل نشده در مذاکرات هسته ای بين ايران و گروه ۱+۵ را دو موضوع «غنی سازی و چگونگی رفع تحريم ها » دانسته است.

عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای ایران در خصوص تحریم ها گفته است: در بحث تحريم ها، چهار مسير تحريم وجود دارد و به اعتقاد ما، هرچهار مسير بايد باز شود. اين چهار مسير، مسير تحريم های شورای امنيت، تحريم های اتحاديه اروپا، تحريم های کنگره آمريکا و نيز تحريم های رئيس جمهور آمريکا است يعنی؛ همان تحريم هايی که براساس دستورات اجرايی رئيس جمهور وضع شده اند.

عباس عراقچی در ادامه در خصوص نتیجه مذاکرات هسته ای در عمان گفته است:‌اگر در جلسه عمان بتوانيم يک راهگشايی صورت بگيرد و پيشرفت داشته باشيم، فکر می کنم در روزهای باقيمانده تا ۲۴ نوامبر می توانيم مسائل باقی مانده را به نوعی به سرانجام رساند، ما نااميد نيستيم.

در همین حال گزارش ها حاکی است که محمدجواد ظريف و اعضای تيم مذاکره‌کننده هسته‌ای ايران عصر شنبه راهی مسقط پايتخت عمان شده اند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG