لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۱۵

فرمانده سپاه: تهدیدات پس از برجام جدی‌تر شده است


محمد علی جعفری
محمد علی جعفری

فرمانده کل سپاه پاسداران با تاکید بر اینکه پس از توافق اتمی وین «تهدیدات» علیه انقلاب اسلامی «جدی‌تر شده است»، بدون ذکر نام ، برخی از شخصیت های سیاسی را متهم کرد که «به آرمان‌های انقلابی بی‌توجهی می‌کنند».

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد علی جعفری روز پنجشنبه، ۲ اردیبهشت، در یک برنامه تلویزیونی گفت که «تهدیدات» علیه انقلاب اسلامی «پس از موضوعاتی نظیر برجام جدی‌تر شده و باید بیشتر مراقبت کرد».

وی اضافه کرد: «اما متأسفانه امروز برخی افراد در عرصه سیاسی نسبت به آرمان‌ها، خون شهیدان و دستاوردهای آن‌ها بی‌توجه‌اند که امیدواریم این بی‌توجهی رفع شود».

آقای جعفری روز سه‌شنبه، ۱۷ فروردین، نیز در اولین جلسه شورای عالی فرماندهان سپاه در سال ۹۵ تاکید کرده بود که توافق اتمی وین «هرگز یک سند افتخار» نیست و مردم «با اکراه» آن را پذیرفتند.

درهمان روز محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، گفته بود که توافق اتمی وین «فشار‌ها را از جمهوری اسلامی ایران برداشت و ایران هراسی را که سال‌ها قدرت‌های جهانی روی آن کار کرده بودند، خنثی کرد».

وی تاکید کرده بود که منتقدان درباره دستاوردهای توافق اتمی وین «کم لطفی» کرده و «طوری عنوان می‌کنند که گویی برجام هیچ دستاوردی برای جمهوری اسلامی ایران نداشته است».

با وجود تائید رسمی توافق اتمی وین از سوی آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، او و نزدیکانش همچنان از این توافق انتقاد می‌کنند.در مقابل مصطفی تاج‌زاده، معاون سیاسی وزرات کشور در دوران ریاست‌جمهوری محمد خاتمی، در نامه‌ای سرگشاده از زندان، از این رویکرد آیت‌الله خامنه‌ای و نزدیکانش انتقاد کرده و نوشته است که انتظار می‌رود رهبر جمهوری اسلامی «جانب اکثریت ملت را بگیرد».

درهمین حال حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز سه‌شنبه، ۳۱ فروردین، گفته بود: «به آنان که می‌گویند برجام برای ما چکار کرده است؟ باید گفت برجام افتخاری سیاسی و حقوقی برای تاریخ ایران ثبت کرده‌است و ۶ قطعنامه شورای امنیت و ۱۲ قطعنامه شورای حکام علیه ایران را به یک‌باره لغو کرده‌است».

آقای روحانی روز ۱۶ فروردین نیز تاکید کرده بود که منتقدان توافق اتمی وین «گویا فراموش کرده‌اند که اگر برجام نبود امروز حتی یک بشکه نفت نمی‌توانستیم صادر کنیم».

XS
SM
MD
LG