لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۹

حمله ارتش اسرائیل به مواضع نیروهای دولتی سوریه 


تصویری از حملات خمپاره ای روز شنبه به بخشی از بلندی های جولان که تحت کنترل اسرائیل است.

یک سخنگوی نظامی اسرائیل گفته است، به دنبال اصابت خمپاره شلیک شده از خاک سوریه به مناطق تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان، ارتش این کشور شامگاه چهارشنبه مواضع نیروهای دولتی سوریه را هدف قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سومین تبادل آتش بین اسرائیل و سوریه طی یک هفته اخیر است.

این سخنگوی نظامی اسرائیل گفته است، یک خمپاره که از خاک سوریه شلیک شده بود در فضای باز یک منطقه تحت کنترل اسرائيل در بلندی‌های جولان اصابت کرد، در پاسخ به این اقدام نیروهای ارتش اسرائیل نیز مواضع ارتش سوریه و نقطه‌ای که این خمپاره از آنجا شلیک شده بود را هدف قرار دادند.

این سخنگوی نظامی ارتش اسرائیل مشخص نکرده است که آیا حمله به مواضع ارتش سوریه توسط نیروی هوایی صورت گرفته است یا نیروی زمینی اسرائیل به این اقدام پاسخ داده است.

خبرگزاری فرانسه می گوید، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه از کارتزین، یک شهرک یهودی نشین در جنوب منطقه جولان بازدید کرده است.

بینامین نتانیاهو در بیانیه‌ای در همین رابطه گفته است: در جریان سخنرانی من، گلوله هایی از سوریه به خاک کشور ما شلیک شد که ارتش اسرائیل به آن پاسخ داد.

نخست وزیر اسرائیل اضافه کرده است: همانطور که پیشتر نیز گفته ام، ما چنین موضوعی را تحمل نمی کنیم و به هر شلیکی پاسخ خواهیم داد.

بینامین نتانیاهو تصریح کرده است: هرکس به ما حمله کند، ما مقابله به مثل خواهیم کرد. این سیاست ما است و به آن ادامه خواهیم داد.

این در حالی است که شامگاه شنبه سوم تیرماه به دنبال اصابت ۱۱ خمپاره و موشک شلیک شده از خاک سوریه به مناطق شمالی اسرائیل، جنگنده‌های اسرائیلی دو تانک و نیز یک خودروی حامل مهمات را هدف قرار دادند.

سوریه نیز تایید کرد که در حمله هوایی شامگاه شنبه اسرائیل، پنج سوری، از جمله دو نظامی، کشته شدند.

ارتش اسرائیل شنبه گفت، حملات خمپاره‌ای بخشی از جنگ میان معارضین با ارتش بشار اسد بوده است.

یکی از وبسایت‌های همسو با معارضین سوری نیز گفته است جنگجویان فتح الشام همراه با گروههای دیگر در این روز برای کنترل شهر «البعث» در استان قنیطره که در تسلط طرفداران حکومت اسد و حزب الله است، عملیاتی را آغاز کرده بود.

شبکه لبنانی المیادین که همسو با حکومت اسد و حزب الله است، می گوید نیروهای اسد توانستند این حملات را خنثی کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسرائیل در جریان جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ در حدود یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع از بلندی های جولان را تصرف کرد.

این در حالی است که سوریه ۵۱۰ کیلومتر مربع از بلندی‌های جولان را در اختیار دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG