لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۱۳

عربستان: زمان اجرای طرح جایگزین درباره سوریه فرا رسیده است


عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، روز سه شنبه گفته است، درصورتی که بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، آتش بس در سراسر آن کشور را اجرا نکند، می‌بایست طرح‌های جایگزین مد نظر قرارگیرند.

به گزارش رویترز، عادل الجبیر که پس از نشست درباره بحران سوریه در وین، با خبرنگاران صحبت می‌کرد، اظهار داشت: ما باور داریم که خیلی پیش از این می بایست به سمت طرح جایگزین حرکت می‌کردیم.

وزیرامور خارجه عربستان تصریح کرده است: اینکه به سمت گزینه جایگزین حرکت شود یا اینکه حمایت نظامی از (مخالفان) تشدید شود، همگی به عهده حکومت بشار اسد است. اگر آن‌ها نتوانند به معاهده‌های بین المللی پایبند باشند، ما می‌بایست بررسی کنیم که چه اقدامات دیگری را می‌توانیم انجام دهیم.

عربستان سعودی از حامیان اصلی مخالفان حکومت سوریه به شمار می‌رود و خواهان برکناری بشار اسد از قدرت است.

روز سه شنبه نشستی با حضور آمریکا، روسیه، ایران، کشورهای اروپایی و خاورمیانه در وین در خصوص بحران سوریه برگزار شد.

کشورهای حاضر در این نشست نتوانسته‌اند بر سر تعیین زمانی برای از سرگیری مذاکرات صلح بین نمایندگان دولت سوریه و مخالفان آن به توافق برسند، اما این کشورها خواستار رعایت آتش بس در سوریه شدند.

پیش‌تر مخالفان حکومت بشار اسد اعلام کرده بودند تازمانی که تغییر جدی در رویکرد حکومت سوریه روی ندهد به مذاکرات صلح باز نخواهند گشت. آن‌ها حکومت سوریه را متهم می‌کنند، با نادیده گرفتن آتش بس دست به حملاتی علیه مخالفان در حلب، لاذقیه و غوطه شرقی زده است.

مخالفان حکومت بشار اسد ماه گذشته مذاکرات صلح را به دنبال تشدید درگیری در حلب ترک کردند.

این درحالی است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری پس از نشست روز سه شنبه در وین گفت، تا روز اول اوت (دو ماه‌ و نیم دیگر) قرار است طرفین درگیری‌های سوریه در مورد چارچوبی برای دوران انتقالی قدرت به توافق برسند.

آقای کری با این حال تصریح کرد، این تاریخ یک موعد معین است و ضرب‌الاجل محسوب نمی‌شود.

قدرت‌های جهانی در مذاکرات صلح سوریه در وین، به رغم بدبینی‌ها همچنان در حال تلاش برای یافتن راه‌هایی جهت تداوم آتش بس و رساندن کمک به مناطق تحت محاصره‌اند.

به گزارش رویترز، ‌در حالی که نبرد و خشونت‌ها در گوشه‌وکنار سوریه در جریان است آمریکا و روسیه در مورد سرنوشت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، با یکدیگر اختلافات عمیقی دارند.

نهادهای بین المللی می‌گویند، جنگ در سوریه دستکم ۲۷۰ هزار کشته برجای گذاشته و باعث آوارگی میلیون ها شهروند دیگر شده است.

XS
SM
MD
LG