لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۱۱

کری برای مذاکره با لاوروف درباره سوریه وارد ژنو شد


جان کری و سرگئی لاوروف

جان کری، وزیرامورخارجه امریکا، روزپنجشنبه برای مذاکره با سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه، درباره سوریه وارد ژنو شد. این در حالی است که سازمان ملل متحد می گوید، روسیه با برقراری آتش بس ۴۸ ساعته در حلب موافقت کرده، ولی مخالفان هنوز موافقت خود را اعلام نکرده اند.

به گزارش رویترز، مقام‌های روسیه و آمریکا از ماه ژوئیه بر سر طرحی برای شکست دادن گروه حکومت اسلامی، داعش، در حال مذاکره هستند.

طبق این گزارش قرار است که جان کری و سرگئی لاوروف روز جمعه درباره نهایی کردن این طرح مذاکره کنند.

اوایل هفته جاری جان کری گفته بود، هر چند مذاکرات کارشناسی ادامه دارد اما این مذاکرات در حال اتمام است.

گزارش ها حاکی است که پیشنهاد آمریکا این است که واشینگتن و مسکو برای حملات هوایی علیه جبهه النصره -شاخه القاعده در سوریه- با هم تبادل اطلاعات داشته باشند و نیروی هوایی ارتش سوریه نیز از حمله به گروه‌های شورشی میانه‌رو پرهیز کند.

آتش بس در حلب

در همین حال مقام‌های سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفته اند، روسیه با برقراری آتش بس در حلب موافقت کرده است تا امدادگران بتوانند کمک‌های انساندوستانه را به مناطق تحت کنترل مخالفان برسانند، اما این سازمان منتظر تضمین‌های امنیتی و موافقت مخالفان با این آتش بس است.

به گزارش رویترز، سازمان ملل با تشدید درگیری‌ها در حلب خواستاربرقراری آتش بس ۴۸ در حلب شده است، اما به دلیل اختلاف طرف‌های درگیر، تلاش‌های این سازمان تاکنون نتیجه نداده است.

جان اگلند،مسئول نیروهای ارسال کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل روز پنجشنبه گفته است: ما اکنون توافق روسیه را داریم و منتظر اعلام موافقت طرف‌های دیگر هستیم. این روند (کسب توافق طرف‌های دیگر) زمان زیادی گرفته است وبیشتر از آنچه فکر می کردیم نیازمند به زمان است.

در همین زمینه، استفان دی میستورا،فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نیز گفته است: روسیه با آتش بس موافقت کرده است و ما منتظریم تا طرف‌های دیگر درگیری نیز با آتس بش موافقت کنند. ما آماده ایم ، کاروان‌های کمک‌های انساندوستانه آماده اند و هروقت که پیام موافقت را دریافت کنیم می توانیم این کمک‌ها را ارسال کنیم .

در همین حال، کاخ سفید نیز روز پنجشنبه اعلام کرده است که از تلاش‌های فرستاده سازمان ملل برای کسب توافق طرف‌های درگیری در راستای ارسال کمک‌های بشردوستانه به حلب پشتیبانی می کند.

با این حال، وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرده است که از آتش بس ۴۸ ساعته در حلب حمایت می کند، اما خواهان ترک مخاصمه سراسری بین نیروهای دولتی و مخالفان است.

سازمان ملل متحد پیشتر نسبت به وقوع «فاجعه انسانی» بی‌سابقه در حلب هشدار داده و از روسیه و آمریکا خواسته بود تا هرچه زودتر بر سر آتش بس در این شهر توافق کنند.

بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی، گفته بود: ما در آستانه خطر یک فاجعه انسانی در حلب هستیم که در جنگ پنج ساله سوریه بی‌سابقه است.

XS
SM
MD
LG