لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۴۷

واشینگتن پست: گزارش سیا از مداخله روسیه با هدف کمک به ترامپ در انتخابات آمریکا


در پی دستور باراک اوباما به مقامات اطلاعاتی آمریکا برای تحقیق درباره نقش حملات سایبری در انتخابات اخیر این کشور، روزنامه واشینگتن پست نیز بر اساس یک ارزیابی اطلاعاتی گزارش داد که روسیه با هدف کمک به دونالد ترامپ در انتخابات «مداخله کرده است».

به گزارش روزنامه واشینگتن پست در روز جمعه، ۱۹ آذرماه، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در یک «ارزیابی محرمانه» به این نتیجه رسیده است که «افرادی مرتبط با کرملین» ای‌میل‌های هک‌شده کمیته دموکرات‌های آمریکا و مدیر کارزار هیلاری کلینتون را در اختیار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس قرار داده‌اند.

آن طور که در این گزارش قید شده است، افراد مذکور «با یک واسطه» به حکومت ولادیمیر پوتین متصل بوده‌اند.

در همین حال یک سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به آژانس‌های اطلاعاتی این کشور دستور داد که گزارش جامعی را از حمله‌های سایبری در جریان انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته و هک ای‌میل‌های حزب دموکرات ارائه دهند.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از اریک شولتز، سخنگوی کاخ سفید، این بررسی که توسط سازمان‌های اطلاعاتی انجام می شود، به طور گسترده فعالیت‌های سایبری مخرب در زمان انتخابات را مورد بررسی قرار خواهد داد.

وی اضافه کرد که در این بررسی‌ها تاکتیک ها، اهداف، بازیگران کلیدی و همچنین پاسخ دولت ایالات متحده به هک ای‌میل‌ها ارزیابی می شوند.

این سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد که آقای اوباما اوایل هفته جاری این دستور را صادر کرده و خواستار آن شده که یافته‌های نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در این خصوص پیش از پایان یافتن دوره ریاست جمهوری‌اش در ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۷ به او تحویل داده شود.

اریک شولت اضافه کرد: از آنجا که رییس جمهوری در خصوص این موضوع بسیار جدی است می خواهد این موضوع زیر نظرش انجام شود. ما متعهد هستیم که از سلامت انتخابات در کشورمان اطمینان حاصل کنیم.

مقام‌های امنیتی آمریکا پیشتر روسیه را متهم کرده بودند که با هدف تاثیر گذاشتن بر انتخابات در آمریکا ایمیل‌های حزب دموکرات را هک کرده است.

در همین زمینه، واشینگتن پست روز جمعه گزارش داد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، به این نتیجه رسیده است که روسیه به طور خاص برای کمک به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات دست به این اقدام زده است.

واشینگتن پست به نقل از مقام‌های آمریکایی گفته است، که سیا هفته گذشته گزارشی در این خصوص در اختیار اعضای سنا قرار داده است.

تیم انتقالی دونالد ترامپ به این گزارش واکنش نشان داده و با اشاره به گزارش سازمان سیا گفت که اینها «همان کسانی هستند که می‌گفتند صدام حسین سلاح کشتار جمعی دارد».

روسیه پیشتر هرگونه دخالت در مسئله هک ای‌میل‌ها را رد کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در جریان حملات سایبری ایمیل‌هایی از مکاتبات داخلی حزب دموکرات و دستیاران هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هک و در برخی از سایت‌ها منتشر شدند.

طبق این گزارش، اعضای حزب دموکرات معتقدند که دونالد ترامپ از هک این ای‌میل سود برد. این درحالی است که دونالد ترامپ نقش چندانی برای دخالت احتمالی روسیه در این موضوع قائل نیست.

با این حال اریک شولتز گفته است، دستور رییس جمهوری در راستای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات نیست، بلکه می خواهد امکانات برای مقابله با حملات سایبری ارزیابی و تقویت شود.

XS
SM
MD
LG