لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۰۶

روسیه از تمدید آتش بس در شهر حلب خبر داد


نمایی از شهر حلب
نمایی از شهر حلب

وزارت دفاع روسیه روز جمعه ۱۷ اردیبهشت (ششم ماه مه) از تمدید آتش بس در شهر حلب برای سه روز دیگر خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «برای جلوگیری از وخامت اوضاع، به ابتکار روسیه آتش بس در استان لاذقیه و شهر حلب از بامداد روز هفتم ماه مه برای ۷۲ ساعت دیگر تمدید می شود.»

در حالی آتش بس در حلب برای سه روز دیگر تمدید شده است که این شهر شاهد دو هفته درگیری شدید بود. به گزارش خبرگزاری‌های بین المللی در درگیری‌ها دو هفته گذشته در حلب دستکم ۲۸۰ نفر کشته شدند.

با همکاری آمریکا و روسیه در اواخر ماه فوریه بین نیروهای دولتی و و مخالفان حکومت بشار اسد ترک مخاصمه و اتش بس برقرار شد. اما طی هفته‌های اخیر درگیری‌ها تازه‌ای در برخی مناطق ازجمله شهر حلب، غوطه شرقی در حومه دمشق و استان لاذقیه رخ داد که در ‌‌نهایت طرفین بر سر توقف درگیری‌ها توافق کردند، اما این آتش بس تازه شامل شهر حلب نمی‌شد.

به دنبال تشدید درگیری در شهر حلب، روز چهارشنبه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشینگتن و مسکو به توافقی بر سر گسترس دامنه آتش بس در سوریه از جمله شهر حلب دست یافته‌اند.

در همین حال، آمریکا نیز روز جمعه خبر تمدید آتش بس در حلب برای یک روز دیگر را تایید کرده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه گفته است: ما از تمدید این آتش بس استقبال می‌کنیم، اما هدف نهایی ما این است که دیگر ساعت‌ها را محاسبه نکنیم، بلکه ترک مخاصمه و آتش بس سراسری بر همه مناطق سوریه حاکم شود.

در همین حال به رغم برقراری آتش بس بین نیروهای دولتی و مخالفان حکومت بشار اسد، در گیری بین نیروهای ارتش و پیکارجویان جبهه النصره وابسته به القاعده در جنوب حلب ادامه داشته است.

به گفته دیده‌بان حقق بشر سوریه که مقر ان در لندن است، دستکم ۷۰ نفر از دو طرف در این درگیری‌ها کشته شده ا ند.

طبق این گزارش پیکارجویان جبهه النصره توانسته‌اند با تصرف روستای خان طومان و مناطق اطراف آن، نیروهای دولتی را وادار به عققب نشینی بکنند.

این در حالی است که روز گذشته حمله هوایی به یک ارودگاه آوارگان در استان ادلب واکنش‌های بین المللی را درپی داشت.

در این حمله هوایی دستکم ۲۸ نفر کشته و ده‌ها تن مجروح شدند. از سوی دیگر، دولت سوریه روز جمعه هرگونه دخالت در این حمله را رد کرده است.

اما مقام‌های سازمان ملل می‌گویند، گزار‌های اولیه حاکی است که این حمله «مرگبار» توسط نیروهای دولتی سوریه انجام شده است.

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در این خصوص تصریح کرده است، تقریبا می‌شود گفت این حمله یک جنایت جنگی و عمدی بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در جنگ پنج ساله سوریه بیش از ۲۷۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.

XS
SM
MD
LG