لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۴۹

هشدار عربستان به نیروهای سازمان ملل در یمن


یک منطقه در صنعا پایتخت یمن که توسط عربستان بمباران شده است (عکس از آرشیو)

گزارش ها حاکی است که عربستان سعودی به نیروهای امدادگر بین المللی و سازمان ملل هشدار داده است برای حفاظت از جان نیروهای خود، آنها را از مناطق تحت کنترل شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن خارج کنند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۱ فوریه گفته است که نسخه‌ای از این نامه کوتاه سفارت عربستان در لندن را در اختیار دارد.

سفارت عربستان در لندن گفته است که این در خواست برای محافظت از سازمان‌های بین المللی و همچنین کارکنان آن‌ها مطرح شده است.

عبدالله المعلمی، سفیر عربستان در سامان ملل، در این زمینه به رویترز گفته است، دلیلی که ریاض این نامه را ارسال کرده این است که نگران «سلامت» نیروهای سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای امدادی است.

عبدالله المعلمی گفته است: ما می‌خواهیم آنها از مناطقی که به وضوح هدف حملات هستند، خارج شوند.

عربستان سعودی و هشت کشور عربی دیگر نزدیک به یک سال است که مواضع شبه نظامیان شیعه حوثی و طرفداران علی عبدالله صالح، رییس جمهوری سابق یمن، را مورد حمله هوایی قرار می‌دهند.

این ائتلاف به رهبری عربستان خواهان بازگرداندن عبد ربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن به قدرت است. شبه نظامیان شیعه حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، پایتخت و بخش وسیعی از یمن را درکنترل خود دارند.

استفان اوبرین، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه، تایید کرده که نامه سفارت عربستان را دریافت کرده است.

استفان اوبرین گفته نهادهای بین المللی کمک رسانی به اقدامات خود برای ارائه کمک به مردم نیازمند سراسر یمن ادامه خواهند داد.

معاون دبیر کل سازمان ملل متحد درامور بشر دوستانه، با این حال گفته است: عربستان سعودی براساس تعهدات بین المللی خود موظف است شرایط برای کمک رسانی را تسهیل کند.

به گزارش رویترز، دیپلمات‌ها گفته‌اند، شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است به در خواست روسیه سه شنبه هفته آینده مساله وضعیت انسانی در یمن را مورد بررسی قرار دهد.

طبق این گزارش از زمان آغاز حملات هوایی عربستان و دیگر کشورهای عرب به یمن، در حدود ۶ هزار نفر کشته شده‌اند که نیمی از آن‌ها غیر نظامی بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG