لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۸

سناتور مک‌کانل: سنا طرح تمدید «قانون تحریم‌های ایران» را این هفته به رای می گذارد


میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا روز سه شنبه گفته است،طرح تمدید « قانون تحریم‌های ایران»برای ۱۰ سال در این هفته در صحن سنا به رای گذاشته می شود.

به گزارش رویترز،میچ مک‌کانل این موضوع را در آغاز به کار سنا پس از تعطیلات اعلام کرده است.

رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا همچنین گفته است: «این هفته سناتورها این فرصت را خواهند یافت تا به طرح تمدید تحریم‌های ایران رای بدهند، طرحی که به اتفاق آرا در مجلس نمایندگان به تصویب رسید.»

به گزارش روزنامه «د هیل» سناتور میچ مک‌کانل اضافه کرده است: با توجه به رفتار تهاجمی ایران و تداوم تلاش‌های این کشور برای گسترش نفوذ خود درمنطقه خاورمیانه، حفظ تحریم‌های ایران حیاتی است.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکابا ۴۱۹ رای موافق در مقابل یک رای مخالف «قانون تحریم‌های ایران» را که درسال ۱۹۹۶ برای تنبیه سرمایه گذاران در بخش انرژی ایران تصویب شده بود، تمدید کردند.

«قانون تحریم‌های ایران»که اعتبار آن روز ۳۱ دسامبربه پایان می رسد،تحریم هایی در زمینه‌های تجاری، انرژی، دفاعی و صنایع بانکی در ارتباط با برنامه هسته‌ای و همچنین آزمایش موشک‌های بالستیک ایران وضع می کند.

این در حالی است که آمریکا به همراه پنج قدرت جهانی دیگر سال گذشته در وین توافق هسته با ایران (برجام)را امضا کردند.که بر اساس این توافق ایران پذیرفت تا برنامه هسته‌ای را محدود کند و در مقابل جامعه بین المللی نیز تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران را لغو کند.

در صورتی که سنای آمریکا نیزطرح تمدید «قانون تحریم‌های ایران» را تصویب کند، این مصوبه برای امضای رییس جمهوری آمریکا به کاخ سفید فرستاده می شود.

در حالی سناتور مک کانل از به رای گذاشتن طرح تمدید «قانون تحریم‌های ایران» خبر داده است که هفته گذشته علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هشدار داده بود که تهران نسبت به تمدید تحریم‌ها واکنش نشان خواهد داد.

علی خامنه‌ای گفته بود: «اگر این تمدید [قانون تحریم‌های ایران]، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتما در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد.»

با این حال، سناتور مک کانل روز سه شنبه همچنین گفته است که انتظار دارد سال آینده دولت دونالد ترامپ و کنگره به طور مشترک سیاست کلی این کشور در قبال ایران را مورد بررسی قرار دهند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا،در جریان مبارزات انتخاباتی خود از توافق هسته‌ای با ایران به عنوان یکی از «بدترین» توافق‌ها یاد کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG