لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۹

قاتلان بوریس نمتسوف، فعال مخالف حکومت روسیه، به حبس‌های طولانی محکوم شدند


هر پنج متهم اهل ناحیه چچن در قفقاز شمالی هستند.

دادگاهی در روسیه روز پنجشنبه پنج مرد چچن را به جرم قتل بوریس نمتسوف، از منتقدان حکومت روسیه به حبس‌های طولانی محکوم کرد. ولی متحدان آقای نمتسوف می گویند طراحان این قتل هنوز شناسایی نشده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قاضی دادگاه در حکم خود زائور دادایف، فردی را که تیراندازی کرده بود به ۲۰ سال زندان و چهار همدست او را به حبس هایی بین ۱۱ تا ۱۹ سال محکوم کرد.

در پایان یک محاکمه طولانی که طرفداران آقای نمتسوف می گویند، نتوانسته است آمران این قتل را شناسایی و مجازات کند بالاخره در ماه ژوئن امسال هیات منصفه این پنج نفر را به جرم قتل آقای نمتسوف در ازای دریافت ۲۵۰ هزار دلار جایزه محکوم شناخت.

دادستانی برای تمامی متهمان از جمله زائور دادایف که عضو سابق واحدهای نظامی داخلی در ناحیه چچن است، حبس‌های طولانی تری در خواست کرده بود.

بوریس نمتسوف معاون اسبق نخست وزیر و از منتقدان سرسخت ولادیمیر پوتین غروب روز ۲۷ فوریه ۲۰۱۵ هنگامی که با دوست دخترش به سوی خانه می رفت در فاصله کمی از دیوارهای کاخ کرملین به ضرب گلوله کشته شد.

از هفده سال پیش که ولادیمیر پوتین به قدرت رسیده این مهمترین قتل سیاسی آشکار در روسیه بود.

هر پنج نفر از جمله زائور دادایف، دو برادر به نام‌های شدید و انزور گوباشف، تمیرلان عسگرخانف و حمزه باقایف اهل ناحیه آشوب زده چچن در قفقاز شمالی هستند.

خانواده و دوستان بوریس نمتسوف می گویند، افراد نزدیک به رمضان قدیرف رهبر چچن که با این قتل ارتباط داشته اند مورد تحقیق قرار نگرفته اند.

در جریان دادگاه قاضی با احضار رمضان قدیرف برای دادن شهادت مخالفت کرد.

وکیل مدافع خانواده نمتسوف پس از پایان جلسه دادگاه به خبرنگاران گفت:«نه طراحان و نه سازماندهندگان این قتل متهم نشده اند. هیچ کس دیگر شکی ندارد که حلقه نزدیکان رمضان قدیرف در این پرونده نقش داشته اند. این پرونده حداقل با گروزنی و یا حتی مقامات بالاتر ارتباط دارد.» اشاره او به احتمال دخالت مقامات ارشد دولت روسیه بود.

ایلیا یاشین از متحدان نزدیک آقای نمتسوف و سیاستمدار مخالف دولت از مدت زندان زائور دادایف انتقاد کرد و گفت:«ما انتظار داشتیم که او را حداقل به حبس ابد محکوم کنند. ۲۰ سال حبس برای قتل یک انسان ناچیز است.»

او افزود:«تا زمانیکه طراحان و سازماندهندگان این قتل آزادند نمی توان پذیرفت که پرونده این قتل بسته شده است.»

در همین حال دمیتری پسکوف، سخنگوی رییس جمهور روسیه در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد احتمال شناسایی و بازداشت طراحان این قتل گفت:«بدون شک هنوز این امید وجود دارد.»

خبرگزاری فرانسه یادآوری می کند که مجرمان همواره دخالت در این قتل را رد کرده و برخی از آنها اعتراف اولیه خود را پس گرفته و می گویند تحت شکنجه اعتراف کرده اند.

دادستانی می گوید تحقیقات در مورد این قتل هنوز ادامه دارد و به دنبال شناسایی طراح آن هستند که از قرار معلوم گریخته است.

فرد مظنون به نام روسلان موخودینف سابقا راننده فرمانده نیروهای انتظامی وزارت کشور در چچن بود، همان واحدهایی که زائور دادایف در آن خدمت می کرده است.

بازپرسان می گویند موخودینف پول جایزه این قتل را به مجرمان داده است. ولی آنها هیچگاه مشخص نکرده اند که این مامور دون پایه نیروی انتظامی در چچن به چه دلیل می خواسته آقای نمتسوف را بکشد و این پول را از کجا آورده است.

کمیته تحقیقات روسیه که معمولا جرایم مهم را برعهده دارد پس از صدور حکم دادگاه در بیانیه‌ای گفت:«تحقیقات برای جمع آوری اطلاعات در مورد سازماندهندگان قتل بوریس نمتسوف ادامه دارد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG