لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۲۴

سازمان ملل: حکومت سوریه و مخالفان در مذاکرات صلح ژنو شرکت می کنند


هیات نمایندگان حکومت سوریه در دور قبلی مذاکرات صلح ژنو

یک سخنگوی سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفته است، دولت سوریه و هیات گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد تایید کرده اند که در دور تازه مذاکرات صلح در هفته جاری در ژنو سوئیس شرکت خواهند کرد.

الساندرا ولوچی، یک سخنگوی سازمان ملل متحدتاکید کرده است: همه طرف هایی که در دوره قبلی مذاکرات در فوریه ۲۰۱۷ حضور داشتند، تایید کرده اند در این دور از گفت و گوها نیز مشارکت خواهند کرد.

الساندرا ولوچی همچنین اضافه کرده است،ا ستفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه هم اکنون در حال دیدار از کشورهای عربستان، روسیه و ترکیه است که نقش کلیدی دربحران سوریه دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس،سخنگوی سازمان ملل متحد در ادامه گفته است:در غیاب استفان دی میستورا، معاون وی مذاکرات جداگانه با هیات‌های را از روز پنجشنبه سوم فروردین ماه آغاز می کند تا زمینه مذاکرات رو در روطرف‌های فراهم شود.

الساندرا ولوچی همچنین گفته است، این دور از مذاکرات بر محورهایی چون، مسایل قانون اساسی، انتخابات، حکومت، مبارزه با تروریسم، امنیت و اقدامات برای اعتمادسازی را در برخواهد گرفت.

طبق این گزارش طی چهار دور مذاکراتی که دو طرف زیر نظر استفان دی میستورا از آغاز سال ۲۰۱۶ داشته اند، با یکدیگر رو در رو و مستقیم مذاکره نکرده اند.

در پایان دور قبلی مذاکرات ژنو در ۱۳ اسفندماه سال گذشته، کمیته عالی مذاکرات که گروه اصلی مخالفان را نمایندگی می‌کند، گفته بود که مذاکرات اخیر ژنو نسبت به گذشته «بسیار مثبت» بوده است.

ناصر الحریری، رییس این کمیته، گفته است: «ما این دور از مذاکرات را بدون نتیجه به پایان رساندیم...ولی می‌توانم بگویم که این دور بسیار مثبت بوده است»

هدف از مذاکرات ژنو که نخستین دور آن از آوریل ۲۰۱۶ شروع شد، پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه است که مارس سال ۲۰۱۱ با اعتراض‌ها علیه بشار اسد، رییس‌جمهوری این کشور، آغاز شد. ۱۵ مارس هفتمین سالگرد آغاز این درگیری‌ها بود.

درگیری در سوریه صد ها هزار کشته و میلیون اواره برجای گذاشته است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG