لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۴۸

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه۲۵ بهمن تاکید کرده است، کره شمالی مشکل بزرگی است و با شدت با آن برخورد می کند. در همین حال شورای امنیت سازمان ملل متحد، آزمایش موشکی کره شمالی را محکوم کرده است.

به گزارش شبکه «ای بی‌سی» دونالد ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با جاستین ترودو،نخست وزیر کانادا در پاسخ به پرسشی در خصوص «تهدیدهای امنیت ملی» آمریکا گفته است: خیلی واضح است که کره شمالی یک مشکل بزرگ است و ما با شدت با آن برخورد خواهیم کرد.

رییس جمهوری آمریکا توضیح بیشتری در خصوص اقدامات احتمالی این کشور علیه کره شمالی ارائه نکرده است.

کره شمالی روز یکشنبه ازپرتاب آزمایشی یک موشک سطح به سطح بالستیک خبر داد و اعلام کرد این آزمایش موفقیت آمیز بوده و کیم جونگ اون، رهبر این کشور شخصابر این آزمایش نظارت کرده است. این نخستین آزمایش موشکی کره شمالی پس از آغاز کار دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا است.

دونالد ترامپ پس از این آزمایش در یک کنفرانس خبری به همراه نخست وزیر ژاپن گفته بود، آمریکا ۱۰۰ درصداز هم پیمان خود ژاپن حمایت خواهد کرد.

در همین زمینه، جف دیویس، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز دوشنبه گفته است: برنامه غیرقانونی سلاح هسته‌ای کره شمالی به طور خیلی روشن یک تهدید جدی برای امنیت ملی ما محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری کره شمالی،موشک بالستیکی که روز یکشنبه پرتاپ شد از نوع موشک پوک‌کوک‌سانگ-۲ بود که از یک «پرتاب‌گر متحرک» و با استفاده از «سوخت جامد» و «موتور جدید تولید داخل»ِ آن کشور، پرتاب شده‌است.

جف دیویس، سخنگوی پنتاگون، همچنین گفته است: (موشکی روز یکشنبه آزمایش شد) خیلی شبیه موشکی است که در گذشته از زیر دریایی شلیک شد. به نظر می رسد که این موشک از نوع سطح به سطح آن باشد.

مقام های آمریکایی در همین حال به «سی ان ان» گفته اند، موشکی که روز یکشنبه آزمایش شد، نشان از توانایی های تازه داشت.

موشک پوک‌کوک‌سانگ-۱ در تابستان سال گذشته با استفاده از زیردریایی آزمایش شده بود.

واکنش شورای امنیت

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه در بیانیه‌ای با محکوم کردن آزمایش موشکی کره شمالی از اقدامات «قابل توجه بیشتر» علیه پیونگ یانگ خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیش نویس این بیانیه توسط آمریکا تهیه شده بود و از چین، مهم‌ترین متحد کره شمالی، نیز از آن حمایت کرده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز از شورای امنیت خواسته تا از همه ابزارهای موجود استفاده کند تا به کره شمالی نشان داده شود که این آزمایش‌های موشکی غیرقابل قبول هستند.

نیکی هیلی در بیانیه‌ای گفته است: زمان پاسخگو کردن کره شمالی نه با حرف بلکه با عمل فرا رسیده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز ساعاتی پیشتر در بیانیه‌ای آزمایش موشکی کره شمالی را محکوم کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG