لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۶

ترامپ دستور ادامه ساخت دو خط لوله نفتی «داکوتا» و «کی‌استون» را صادر کرد


دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه با امضاء فرمان‌های اجرایی از ادامه توسعه و ساخت دو خط لوله نفتی «داکوتا» و «کی‌استون» حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رییس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت، ساخت این خطوط نفتی مشروط به مذاکره با مقام‌های دولتی و همچنین مستلزم این است که ساخت این لوله در داخل آمریکا انجام شود.

آقای ترامپ گفته است: از حالا دیگر لوله نفتی در آمریکا ساخته خواهد شد.

آسوشیتدپرس می‌گوید، طبق دستور دونالد ترامپ «ترانس کانادا» مجری احداث خط لوله «کی‌استون» باید بار دیگر تقاضای خود برای ساخت و اجرای این پروژه را برای دریافت مجوز از رییس‌جمهوری به وزارت امور خارجه آمریکا بفرستد.

آقای ترامپ همچنین در خصوص خط لوله «داکوتا» تاکید کرده است، ساخت و اجرای این پروژه به نفع کشور است. وی از گروه مهندسی ارتش آمریکا خواسته است طرح عملیاتی ساخت این خط لوله را مورد بازبینی قرار دهد.

باراک اوباما در اواخرسال ۲۰۱۵ به دلیل نگرانی از پیامدهای محیط زیستی کار ساخت خط لوله «کی استون» را متوقف کرد. این خط لوله قرار است نفت خام را از آلبرتا در کانادا به ایالت نبراسکای آمریکا و از آنجا به سواحل خلیج مکزیک منتقل کند.

این خط لوله، شرکت انرژی «ترانس کانادا» را قادر می‌ساخت تا روزانه ۸۳۰ هزار بشکه نفت را به پالایشگاه‌های موجود در تگزاس و مناطق مرکزی آمریکا برساند.

هواداران محیط زیست بهره‌برداری و استخراج ذخایر نفت خام سنگین را مخرب محیط زیست می‌دانند.

به گزارش آسوشیتدپرس، خط لوله داکوتا نیز قرار است کار انتقال نفت بین چهار ایالت آمریکا را انجام دهد. اما ساخت این خط لوله اعتراض بومیان آمریکایی را در پی داشته است.

بومیان آمریکایی که در این منطقه زندگی می‌کنند، بیم آن دارند این خط لوله به آلودگی آب رودخانه میسوری منجر شود که بزرگترین رودخانه شمال آمریکاست. آنها همچنین می‌گویند میراث فرهنگی و سرزمین‌های مقدس آنها در خطر نابودی قرار دارد.

به دنبال این اعتراض‌ها ارتش آمریکا سال گذشته اعلام کرد که در صدد است یک مسیر جایگزین برای این خط لوله در نظر بگیرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG