لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۱۴

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از سرکوب رسانه‌ها در ترکیه 


تظاهرات هواداران رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه یک روز پس ازکودتای نافرجام

یک روز پس از انتشار گزارش ها در خصوص تعطیلی بیش از ۱۳۰ رسانه چاپی، دیداری و شنیداری در ترکیه،اتحادیه اروپا و فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران روز پنجشنبه ضمن ابراز نگرانی ازسرکوب گسترده رسانه‌ها در این کشور از آنکارا خواسته اند تا به آزادی‌های اساسی احترام بگذارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ماجا کوسيجانکيک،سخنگوی اتحادیه اروپا، گفته است: ترکیه به عنوان نامزد عضویت در اتحادیه اروپا، می بایست بالاترین استانداردهای دموکراتیک ممکن از جمله آزادی رسانه ها را در عمل به اجرا بگذارد.

به دنبال کودتای نافرجام ۲۵ تیرماه در ترکیه که دست کم ۲۹۰کشته برجای گذاشت، دولت این کشور سرکوب گسترده کسانی که گفته می شود با فتح الله گولن، شخصیت مذهبی و مخالف رجب طیب اردوغان که مقیم آمریکا است، مرتبطند را آغاز کرد. دولت ترکیه فتح الله گولن را به طراحی کودتای نافرجا متهم می کند، اما وی این اتهام را رد کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس حکومت ترکیه تاکنون ۱۶ هزار نفر را در ارتباط با کودتا نافرجام بازداشت کرده است.

این گزارش می افزاید از آن زمان تاکنون بیش از ۶۶ هزار نفر در نهادهای مختلف دولتی از جمله ارتش، قوه قضاییه، وزارتخانه ها، شهرداریها، دانشگاه ها، هواپیمایی ملی ترکیه و بهداشت این کشور به اتهام ارتباط با جنبش گولن تعلیق یااخراج شده‌اند.

ماجا کوسيجانکيک گفته است: این نگران کننده است که پس از اعلام وضعیت فوق العاده در ترکیه حکم بازداشت تعدادی زیادی روزنامه نگاران صادرشده است و شماری از رسانه‌ها نیز تعطیل شده اند.

سخنگوی اتحادیه اروپا اضافه کرده است: این خیلی مهم است که مقام‌های ترکیه می بایست تحت هرشرایطی حکومت قانون، حقوق بشر و آزادی‌های اساسی را رعایت کنند.

ترکیه در واکنش به این انتقاد پیشتر گفته بود که هدف این بازداشت‌ها از بین بردن ریشه‌ها جنبش گولن جلوگیری از وقوع کودتای مجدد است.

این در حالی است که فدارسیون بین المللی روزنامه نگاران نیز گفته است: شرایط در ترکیه به نقطه‌ای رسیده است که رسانه‌های محلی از ترس بازداشت دست به خودسانسوری زده که نتیجه ان منجر افزایشنقض حقوق بشر از جمله آزادی بیان و حق دانستن شهروندان است.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران می گوید، فدراسیون اروپایی روزنامه نگاران خواستار انجام اقدامات لازم برای پاسخگو کردن رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه به دلیل نقض آزادی مطبوعات شده است.

خبرگزاری رویترز روز گذشته به نقل از شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان ترک» گزارش داد که سه خبرگزاری، ۱۶ کانال تلویزیونی، ۲۳ ایستگاه رادیویی و ۴۵ روزنامه نیز بسته شده‌اند.

این شبکه تلویزیونی پیشتر خبر داده بود که مقام‌های ترکیه برای ۴۷ روزنامه‌‌نگار دیگر این کشور حکم بازداشت صادر کرده‌اند. این روزنامه‌نگاران برای روزنامه «زمان» که در ماه مارس تعطیل شده بود، کار می کرده‌اند.

پیش از این برای ۴۲ روزنامه‌نگار ترکیه قرار بازداشت صادر شده بود.

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG