لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۲۲

آمریکا: آزمایش موشکی ایران کاملا غیر قابل قبول است


نیکی هیلی،‌ نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

نیکی هیلی،‌ نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد،روز سه شنبه پس ازنشست پشت درهای بسته شورای امنیت در گفت وگو با خبرنگاران،آزمایش موشکی ایران را «کاملا غیر قابل قبول» خوانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به دنبال آزمایش موشکی ایران،آمریکاخواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت در روز سه شنبه شده‌ بود.

طبق این گزارش نیکی هیلی گفته است: «ما تایید می کنیم که ایران در روز یکشنبه ۲۹ ژانویه یک موشک با برد متوسط آزمایش کرده است. چنین اقدامی کاملا غیر قابل قبول است.»

خانم هیلی همچنین اظهارات مقام های ایرانی در خصوص این که آزمایش‌ها موشکی نقض قطعنامه شورای امنیت نیست و جنبه دفاعی دارد، را رد کرده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفته است: آنها می دانند که نبایدهرگونه موشک‌ بالستیک با قابلیت حمل کلاهک را آزمایش کنند.

وی اضافه کرده است: موشکی که روز یکشنبه آزمایش شد قابلیت حمل کلاهکی به وزن ۵۰۰ کلیوگرم با برد تا ۳۰۰ کیلومتر داشته است.

نیکی هیلی تاکید کرده است که چنین موشکی به راحتی قابلیت حملکلاهک هسته‌ای دارد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هشدار داده است، ما متعهد هستیم تا آنها رابه فهم این مساله وادارکنیمکه ما هرگز این مساله را نخواهیم پذیرفت.

در همین زمینه، ماتیو ریکرافت، نماینده بریتانی بریتانیا در سازمان ملل متحد، نیز آزمایش موشکی ایران را مغایر با قطعنامه شورای امنیت دانسته است.

این در حالی است که محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز سه شنبه این آزمایش موشکی را «خارج از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانسته» و گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران دفاع از خود را به اجازه دیگران موکول نمی کند.»

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پس از حصول توافق هسته‌ای وین و با هدف تأیید آن صادر شد، از ایران خواسته است که از توسعه موشک‌های بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، تا هشت سال خودداری کند.

خبرگزاری رویترز ۱۱ بهمن به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، گزارش داده بود که ایران در روز یک‌شنب، یک «موشک میان‌برد» آزمایش کرده که «پس از پیمودن مسافتی منفجر شده است.»

محل این آزمایش منسوب به ایران، در نزدیکی سمنان عنوان شده است.

این نخستین بار بوده که هیئت نمایندگی آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار تشکیل یک جلسه اضطراری شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات‌ها گزارش داده که قرار است جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن، به وقت نیویورک، برگزار شود.

دیدن نظرات (۱۰۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG