لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۶

آمریکا: تردیدها درباره اقدامات عربستان و امارات درقبال قطر افزایش یافته است


هئدر ناورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفته است، هر چه بیشتر زمان می گذرد، تردیدها در خصوص اقدامات عربستان سعودی و امارات عربی متحده برای تحریم و بایکوت قطر بیشتر می شود.­

به گزارش رویترز، هئدر ناورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرده است که به رغم گذشت زمان هنوز عربستان و امارات فهرست شکایت‌های خود را منتشر نکرده اند.

هئدر ناورت گفته است: اکنون دو هفته است که از بایکوت و تحریم قطر می گذرد و نمی دانیم چرا این کشورها (عربستان و امارات) جزییات ادعاهای خود را علیه قطر نه به افکار عمومی و نه به مقام‌های قطری ارائه نکرده اند. هر چه بیشتر زمان می گذرد، تردیدهادر خصوص اقدامات عربستان سعودی و امارات عربی متحده بیشتر می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار داشت: ما الان با این پرسش ساده مواجه ایم: اقدامات اتخاذ شده به دلیل نگرانی‌های آنها در مورد حمایت قطر از تروریسم است یا از اختلافات قدیمی بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس ناشی شده است.

در دوره تازه‌ای از تنش بین کشورهای حوزه خلیج فارس، عربستان امارات متحده عربی و بحرین،به همراه مصر مناسبات سیاسی و اقتصادی خود را با قطر به اتهام حمایت از بنیادگرایان قطع کردند. قطر متهم است که از گروه‌های تروریستی و افراطی در منطقه و همچنین ایران حمایت می‌کند.

عربستان،‌امارات و بحرین نیزمی گویند، تمامی مسیرهای دریایی، زمینی و هوایی با قطر را مسدود کرده اند.

با این حال هئدر ناورت رو ز سه شنبه تاکید کرده است که رکس تیلرسون،‌وزیر امور خارجه آمریکا به تلاش برای حل و فصل بحران قطر ادامه می دهد.

این در حالی است که عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان، جمعه گذشته گفته بود، کشورهایی که روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند در حال تهیه و تدوین فهرستی ازشکایت ها علیه دوحه هستند و به زودی این فهرست به قطر ارائه می‌شود.

عادل الجبیر اضافه کرده بود، قطر می بایست به درخواست‌ها برای پایان دادن به حمایت از «تروریسم و افراط‌گرایی» پاسخ بدهد.

رویترز می گوید، مقام‌های آمریکا از قطر خواسته اند تا گامی‌هایی در جهت کاهش تنش با دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس بردارد.

این در حالی است که وزیر امور خارجه قطر گفته است، تا زمانی که «محاصره» و محدودیت هایی که عربستان، امارات و بحرین اعمال کرده اند، لغو نشوند، دوحه حاضر به مذاکره درباره بحران اخیر نیست.

رویترز می گوید، وزیرامور خارجه قطر قرار است هفته آینده به واشینگتن سفر کند و در این سفر با مقام های آمریکا گفت وگو خواهد کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG