لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۳۳

امارات: هیچ برنامه‌ای برای اقدام نظامی علیه قطر وجود ندارد


قطر می گوید، محاصره هوایی این کشور نقض مقرارات بین المللی است.

یوسف العتیبه، سفیر امارات در آمریکا روز سه شنبه ۲۳ خردادماه گفته است، کشورهای عربی که با قطر قطع رابطه کرده‌اند، برنامه‌ای برای اقدام نظامی علیه این کشور ندارند، ولی در صورتی که قطر سیاست‌های خود را تغییر ندهد فشارهای اقتصادی تشدید خواهد شد.

به گزارش رویترز، سفیر امارات در آمریکا در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: اقداماتی که ما علیه قطر انجام می دهیم، مطلقا هیچ جنبه نظامی نخواهد داشت.

وی اضافه کرده است: من تاکنون در چهار دیدار و گفت وگوی خود با ژنرال جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا در هفته گذشته، اطمینان کامل دادم که اقداماتی که ما انجام می دهیم هیچ تاثیر بر عملیات پایگاه العدید و دیگر پایگاه‌های پشتیبانی آن در قطر نخواهد داشت.

بیش از ۱۱ هزار نیروی نظامی آمریکا و ائتلاف همراه با یکصد فروند هواپیمای نظامی در پایگاه هوایی العدید قطر مستقر هستند.

عربستان امارات متحده عربی و بحرین، سه عضو شورای همکاری خلیج فارس به همراه مصر مناسبات سیاسی و اقتصادی خود را با قطر به اتهام حمایت از بنیادگرایان قطع کردند. قطر متهم است که ازگروه‌های اسلامگرا در منطقه و ایران حمایت می‌کند.

این کشورهای ضمن قطع روابط دیپلماتیک با قطر، مرزهای دریایی، هوایی و زمینی خود را روی این کشور بسته‌اند وتحریم‌های اقتصادی نیز علیه دوحه اعمال کرده اند.

سفیر امارات در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامات بیشتری علیه قطر اتخاذ خواهد شد؟،‌اظهارداشت: ما ۵۹شخصیت و ۱۲ نهاد و موسسه قطری را مورد تحریم قرار داده ایم که شامل مسدود کردن دارایی و بستن حساب‌های بانکی بود. درصورتی که تغییر سیاست روی ندهد و یا مذاکراتی در راستای تغییر رویکرد قطر صورت نگیرد، فشارهای اقتصادی تشدید خواهد شد.

یوسف العتیبه اضافه کرده است که عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر هرکدام فهرست جداگانه‌ای از شروط خود را دارند و تلاش برای گنجاندن همه این شروط در یک فهرست واحد در حال انجام است.

پیشتر شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین، در این باره گفته بود که شرایط مطرح‌شده از سوی چهار کشوری که روابط خود با قطر را قطع کرده‌اند، برای حل بحران با قطر کاملا «شفاف» است: دوحه باید «به تعهدات قبلی خود بازگردد، تبلیغات رسانه‌ای خود را متوقف کند و از حمایت از ایران به عنوان دشمن شماره یک ما دست بردارد».

این در حالی است که شیخ محمد بن عبدالرحمان آل‌ ثانی، وزیر خارجه قطر، نیز در واکنش به تحریم ها علیه دوحه گفته بود، «ما را منزوی کرده‌اند چون کشوری موفق و مرفه هستیم. ما سکویی برای صلح هستیم و نه تروریسم. این اختلاف، ثبات کل منطقه را به خطر انداخته است. ما تسلیم نخواهیم شد».

دور تازه تنش‌ اخیر بین قطر و عربستان، امارات و بحرین پس از انتشار گزارشی ازسخنان منسوب به امیر قطر درخبرگزاری دولتی این کشور آغاز شد. قطر می گوید این اظهارات جعلی است و خبرگزاری دولتی این کشور هک شده بود.

XS
SM
MD
LG