لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۳۳

آمریکا خواستار رفع محدودیت کشورهای عربی علیه قطر شد


وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد خواست ایالات متحده این است که نباید «تنش بیشتری» به وجود آید.
وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد خواست ایالات متحده این است که نباید «تنش بیشتری» به وجود آید.

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه ۱۹ خرداد خواستار رفع محدودیت‌های کشورهای عربی علیه قطر شد و گفت که محاصره دوحه، در مسیر تلاش‌های ایالات متحده برای مبارزه با گروه داعش مانع ایجاد کرده است.

عربستان سعودی همراه با متحدان منطقه‌ای خود از جمله مصر، بحرین و امارات مناسبات دیپلماتیک را با قطر قطع کرده و مرزهای دریایی، هوایی و زمینی خود را روی این کشور بسته‌اند و دوحه را به تقویت گروه‌های تروریستی و نزدیکی به ایران متهم کرده‌اند.

چند کشور دیگر نیز به تبعیت از عربستان روابط خود را با دوحه کاهش داده یا قطع کرده‌اند.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته که ایجاد محدودیت علیه قطر به تلاش و کارزار ایالات متحده بر ضد گروه حکومت اسلامی، داعش، ضربه زده است.

بیش از ۱۱ هزار نیروی نظامی آمریکا و ائتلاف همراه با یکصد فروند هواپیمای نظامی در پایگاه هوایی العدید قطر مستقر هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آمریکا پیشتر گفته بود که بحران قطر تأثیری بر فعالیت‌های نظامی واشینگتن در خاورمیانه نخواهد داشت.

آقای تیلرسون تصریح کرد که آمریکا همراه با کویت آماده اقدامات میانجی‌گرانه برای حل بحران قطر است. به گفته او، زمینه‌های لازم برای چنین کاری مهیاست.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد خواست ایالات متحده این است که نباید «تنش بیشتری» به وجود آید.

او در عین حال از قطر خواست تا نگرانی‌های دولت‌های عربی را رفع کند. تیلرسون می‌گوید که قطر در حمایت از گروه‌های خشونت‌طلب سابقه‌دار است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، امیر قطر پیشرفت‌هایی در زمینه متوقف کردن حمایت مالی از تروریسم داشته است ولی باید کارهای بیشتری انجام دهد.

اظهارات آقای تیلرسون در روزی بیان می‌شود که عربستان و متحدان آن، اقدامات خود علیه قطر را تشدید کرده و برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی این کشور و سازمان‌های مستقر در دوحه را در فهرست سیاه تحریم‌های خود قرار داده‌اند.

بانک مرکزی امارات به بانک‌های این کشور دستور داده است که انجام معامله با ۵۹ شخص حقیقی و ۱۲ مؤسسه وابسته به قطر را متوقف کرده و دارایی‌های آنها را ضبط کنند.

بانک مرکزی امارات همچنین به بانک‌های این کشور دستور داده که حساب‌های مشتریان مربوط به شش بانک قطری را به سرعت ارزیابی کنند.

قطر اتهام‌های کشورهای عربی را بی‌پایه و اساس دانسته است.

در همین حال، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه با عبدالفتاح السیسی همتای مصری خود درباره اختلافات دیپلماتیک پیرامون قطر گفت‌وگو کرد.

بنا بر اعلام یک مقام دولت آمریکا، این چهارمین گفت‌وگوی تلفنی رئیس‌جمهور آمریکا با متحدان خود در خاورمیانه و شمال آفریقا در زمینه بحران قطر بوده است.

آقای ترامپ در این گفت‌وگوی تلفنی بر لزوم اتحاد کشورهای این منطقه تأکید کرده و البته افزوده است که قطر نیز باید رفتار خود را بهبود بخشد.

XS
SM
MD
LG