لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۰۵

در روزی چون امروز ۲۶ ارديبهشت


۲۶ ارديبهشت سال ۱۳۸۶ خورشيدی – ۱۶ ماه مه ۲۰۰۷ ميلادی

۲۶ ارديبهشت سال ۱۳۸۶ خورشيدی – ۱۶ ماه مه ۲۰۰۷ ميلادی


۱۰۲ سال پيش در روزی چون امروز روزنامه «صور اسرافيل» در آغاز مشروطيت منتشر شد. اين روزنامه به همت ميرزا قاسم خان تبريزی و ميرزا جهانگيرخان شيرازی انتشار يافت. اين روزنامه که نسبت به دولت لحن انتقادی داشت يک سال بعد تعطيل شد و ميرزا جهانگيرخان در باغشاه تهران اعدام گرديد.


در ۱۶ ماه مه سال ۱۷۷۰ ميلادی ماری آنتوانت شاهزاده خانم ۱۴ ساله اتريشی و لويی شاهزاده ۱۵ ساله فرانسوی به عقد يکديگر درآمدند. چهار سال پس از آن لويی شانزدهم به سلطنت رسيد و ماری آنتوانت شهبانو شد. در زمان سلطنت اين دو انقلاب فرانسه بوقوع پيوست که منجر به اعدام آنها با گيوتين شد.


در ۱۶ ماه مه سال ۱۸۶۸ ميلادی اندرو جانسون رييس جمهوری وقت آمريکا به علت سهل انگاری در اجرای قوانين مصوبه در کنگره استيضاح شد. در اين نخستين استيضاح پارلمانی رييس جمهوری آمريکا آقای جانسون با تفاوت يک رای تبرئه شد.


در ۱۶ ماه مه سال ۱۸۹۸ ميلادی بلندترين گردباد دريايی جهان در سواحل استراليا مشاهده شد. اين گردباد که آب دريا را بصورت فواره های عظيم به هوا می برد حدود ۵۰۰ متر ارتفاع داشت و قطر آن به سه متر می رسيد.


در ۱۶ ماه مه سال ۱۹۱۶ ميلادی قرارداد تاريخی «سايکس- پيکو» بين نمايندگان انگليس و فرانسه به امضا رسيد. بر پايه اين قرارداد دولت های انگليس و فرانسه کشورهای عربی را ميان خود تقسيم کردند.


در ۱۶ ماه مه سال ۱۹۲۰ ميلادی پاپ وقت در واتيکان، ژاندارک را يک قديس (سنت) اعلام کرد. ژاندارک چند قرن پيش با رای يک کشيش فرانسوی به اتهام جادوگری در آتش سوزانده شده بود.


در ۱۶ ماه مه سال ۲۰۰۱ ميلادی جان پرسکات معاون نخست وزير بريتانيا به يک فرد معترض مشت زد و جنجال بزرگی آفريد. يک مرد که با صدای بلند از سياست های حزب کارگر انتقاد ميکرد به آقای پرسکات نزديک شد و تخم مرغی به صورت او کوبيد. جان پرسکات نيز بلافاصله با او گلاويز شد و به او مشت کوبيد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG