لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۵۹

در روزی چون امروز هفتم ارديبهشت


هفتم ارديبهشت سال ۱۳۸۶ خورشيدی – ۲۷ آوريل ۲۰۰۷ ميلادی

هفتم ارديبهشت سال ۱۳۸۶ خورشيدی – ۲۷ آوريل ۲۰۰۷ ميلادی


در هفتم ارديبهشت سال ۱۳۵۷ خورشيدی «نورمحمد ترکی» در يک کودتا حکومت در افغانستان را بدست گرفت. وی در اين کودتا داوودخان داماد محمدظاهرشاه را به قتل رساند. چندی بعد «حفيظ الله امين» بر ضد ترکی کودتا کرد و برجای او بر مسند قدرت در افغانستان تکيه زد. حفيظ الله نيز با کودتای «ببرک کارمل» از کار برکنارشد. پس از او «محمد نجيب الله» رييس جمهوری افغانستان شد.


در ۲۷ آوريل سال ۱۵۲۱ ميلادی «فرديناند ماژلان» دريانورد پرتغالی بدست يک بومی در جزايرفيليپين کشته شد. اين دريانورد اروپايی نام «پاسيفيک» آرام را بر اين اقيانوس يا بزرگترين بدنه آبی جهان گذاشت.


در ۲۷ آوريل سال ۱۷۳۷ ميلادی «ادوارد گيبون» مردی که تاريخ انحطاط و زوال امپراتوری روم را نوشت، به دنيا آمد. اين کتاب که در چند جلد در اواخر قرن ۱۸ نوشته شده بود به خاطر درسهای سياسی مورد توجه بسياری از سياست پيشگان است.


در ۲۷ آوريل سال ۱۹۰۹ ميلادی، پارلمان جديد التاسيس عثمانی که از دو مجلس تشکيل شده بود در يک اقدام بيسابقه «سلطان عبدالحميد» را از کار برکنار کرد. وی متهم به ظلم وتعدی، خشونت و سرقت پول از خزانه دولت بود. مجلس عثمانی برادر او «سلطان محمد پنجم» را بر جای او نشانيد.


در ۲۷ آوريل سال ۱۹۶۰ ميلادی، زيردريايی آمريکايی «توليبی» به آب انداخته شد. اين زيردريايی نخستين زيردريايی مجهز به سيستم تلويزيون مدار بسته بود و در تمام قسمت های آن ملوانان از اين طريق با يکديکر در در ارتباط تصويری بودند.


در ۲۷ آوريل سال ۱۹۶۱ ميلادی، کشور سيرالئون پس از ۱۵۰ سال که مستعمره انگليس بود به استقلال رسيد. نظام سياسی اين کشور در سال ۱۹۷۱ ميلادی از فرمانداری کل به جمهوری تغيير يافت. سيرالئون در غرب قاره آفريقا . در همسايگی گينه واقع شده است.


در ۲۷ آوريل سال ۱۹۹۲ ميلادی، نمايندگان مجلس عوام بريتانيا برای نخستين بار يک زن را به عنوان رييس مجلس انتخاب کردند. «بتی بوترويد» نخستين زن رييس مجلس در طول ۷۰۰ سال تاريخ پارلمانی انگليس محسوب می شود.


XS
SM
MD
LG