لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۳

اول ارديبهشت سال ۱۳۸۶ خورشيدی – ۲۱ آوريل ۲۰۰۷ ميلادی


در نخستين روز ارديبهشت سال ۱۳۳۰ خورشيدی، ميرزا محمد تقی بهار ملقب به «ملک اشعرای بهار» شاعر، نويسنده و سياستمدار ايرانی درگذشت. وی ابتدا در مشهد روزنامه بهار را منتشر ميکرد و پس از چندی به تهران نقل مکان کرد و فعاليت های ادبی خود را گسترش داد. ديوان اشعار، تاريخ سيستان و مختصر تاريخ احزاب سياسی از آثار ارزشمند بهار محسوب می شوند.


در روزی چون امروز در نخستين روز ارديبهشت سال ۱۳۵۹ خورشيدی، سهراب سپهری شاعر و نقاش معاصر ايرانی چشم از جهان فروبست. وی در کاشان معلم بود اما اين کار را رها کرد و بعد از سفر به تهران به طراحی و نقاشی پرداخت. از سهراب سپهری آثاری چون حجم سبز، صدای پای آب و زندگی خوابها به يادگار مانده است.


در ۲۱ آوريل سال ۱۹۱۰ ميلادی «مارک تواين» نويسنده و منتقد آمريکايی در سن ۷۵ سالگی درگذشت. وی که نام واقعی اش «ساموئل لانگهورن کلمنس» است در آثار خود اوضاع اجتماعی آن دوران آمريکا را در نظر خوانندگان مجسم ميکرد و نابسامانی ها را به انتقاد ميگرفت. «شاهزاده و گدا» يکی از آثار مارک تواين است که به زبانهای زيادی ترجمه شده است.


در ۲۱ آوريل سال ۱۹۳۸ ميلادی «علامه محمد اقبال لاهوری» شاعر، متفکر وفيلسوف هندی (پاکستانی) دار فانی را وداع گفت. وی اشعار زيادی نيز به زبان فارسی سروده است. اقبال از بانيان ايجاد و استقلال کشور پاکستان محسوب مي شود و او را شاعر ملی می خوانند. «سير فلسفه در ايران» از جمله آثار اقبال است.


در ۲۱ آوريل سال ۱۹۴۵ ميلادی، واحدهای ارتش شوروی حومه شهر برلين را به نصرف درآوردند و از فاصله چهارکيلومتری اين شهر مهم آلمان را زير آتش توپ قرار دادند. تصرف برلين آغاز پايان سقوط آلمان نازی بود.


در ۲۱ آوريل سال ۱۹۱۵ ميلادی «آنتونی کوئين» بازيگر نامدار آمريکايی بدنيا آمد.


در ۲۱ آوريل سال ۱۹۶۳ ميلادی، دو گروه موسيقی معروف «بيتل ها» و «رولينگ استونز» برای نخستين بار در يک کلوب شبانه در لندن برنامه اجرا کردند.


XS
SM
MD
LG