لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۰۶

در روزی چون امروز جهارم بهمن


۱۴۷ سال پيش در ۲۴ ژانويه سال ۱۸۶۰ ميلادی نخستين چاه نفت جهان به نفت رسيد. اين چاه در ايالت پنسيلوانيای آمريکا حفر شد و در ۲۳۰ متری به نفت رسيد.

۴ بهمن ۱۳۸۵ خورشيدی – ۲۴ ژانويه ۲۰۰۷ ميلادی


در روزی چون امروز در چهارم بهمن ۱۳۳۱ خورشيدی دکتر محمد مصدق اعلام کرد روس ها در شيلات ايران و منابع دريای خزر سمتی ندارند. امتياز شيلات ايران در دريای مازندران ۷۷ سال پيش از آن به روس ها داده شده بود.


۱۱۲ سال پيش در روزی چون امروز در ۲۴ ژانويه ۱۸۹۵ ميلادی دو ايالت «والاکيا» و «مولداوی» با يکديگر متحد شدند و کشور رومانی در شرق اروپا را بوجود آوردند.

۲۸ سال پيش در ۴ بهمن ۱۳۵۷ خورشيدی، بدنبال شايعه بازگشت آيت الله خمينی به ايران، دولت شاپور بختيار کليه پروازها را در ايران ممنوع اعلام کرد. اما اين اقدام با تظاهرات گسترده مردم روبرو شد و پس از دوساعت فرودگاه مهرآباد گشوده شد.


۱۴۷ سال پيش در ۲۴ ژانويه سال ۱۸۶۰ ميلادی نخستين چاه نفت جهان به نفت رسيد. اين چاه در ايالت پنسيلوانيای آمريکا حفر شد و در ۲۳۰ متری به نفت رسيد. از دکل و ساير ابزار مربوط به حفاری اين چاه در موزه ای در ايالات متحده نگهداری می شود.


۱۱۲ سال پيش در روزی چون امروز در ۲۴ ژانويه ۱۸۹۵ ميلادی دو ايالت «والاکيا» و «مولداوی» با يکديگر متحد شدند و کشور رومانی در شرق اروپا را بوجود آوردند.


در روزی چون امروز در سال ۱۹۰۸ ميلادی ۹۹ سال پيش «هنری فارمن» فرانسوی با هواپيمايی به وزن ۱۵۰ کيلو گرم پرواز کرد. وی مسافت يک کيلومتر را در ارتفاع ۱۰ متری پيمود. برادران رايت که آمريکايی بودند چند سال پيشتر با هواپيمايی سبک تر نخستين پرواز جهان را به نام خود ثبت کرده بودند.


در ۲۴ ژانويه سال ۱۹۲۴ ميلادی بدنبال مرگ لنين بنيانگذار اتحاد شوروی، شهر «سن پيترزبورگ» به لنينگراد تغيير نام داد. پس از فروپاشی شوروی سابق اين شهر تاريخی روسيه نام اصلی خود را بازيافت و سن پيترزبورگ خوانده شد.


XS
SM
MD
LG