لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۴۶

سفر احمدی نژاد به نيويورک لغو شد


محمد جواد ظريف می گوید سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک لغوشده است

محمد جواد ظريف، سفير ايران در سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۳ مارس گفت به دليل تاخير در صدور ويزا برای محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، وی در نشست روز شنبه شورای امنيت شرکت نخواهد کرد.


سفارت آمريکا در برن سوييس روز جمعه برای آقای احمدی نژاد و هيئت همراه ويزا صادر کرد، اما به گفته نماينده ايران در سازمان ملل متحد «ديگر بسيار دير شده بود.»


زمانی ويزا برای آقای احمدی نژاد صادر شد که ديگر فرصتی برای ارسال آن به تهران و پرواز رييس جمهوری به سمت نيويورک باقی نمانده بود
محمد جواد ظریف

آقای ظريف به خبرگزاری رويترز گفت: «زمانی ويزا برای آقای احمدی نژاد صادر شد که ديگر فرصتی برای ارسال آن به تهران و پرواز رييس جمهوری به سمت نيويورک باقی نمانده بود.»


به گفته آقای ظريف، منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، به دليل دریافت ويزای خود دراوایل روز جمعه، در نشست روز شنبه شورای امنيت سازمان ملل شرکت خواهد کرد.


« بسیار دیر شده برای چه؟»


از سوی ديگر، ريچارد گرنل، يک سخنگوی هيئت نمايندگی آمريکا در سازمان ملل متحد، اظهارات محمد جواد ظريف درباره سفر آقای احمدی نژاد را مورد سئوال قرار داد.


آقای گرنل گفت: «بسيار دير شده برای چه؟» او افزود:«هنوز ساعت و روز نشست تعيين نشده است. آنها چگونه می توانند بگويند خيلی دير شده بود در حالی که شورای امنيت سازمان ملل متحد هنوز ساعت و روز مشخصی را برای نشست اعلام نکرده است؟»


در همین زمینه، محمد جواد ظريف گفت برخی از ويزا ها صبح روز جمعه صادر شده بود و برخی دیگر عصر همان روز ولی زمان کافی برای ارسال ويزاها به تهران باقی نمانده بود.


از سوی ديگر سخنگوی سفارت آمريکا در برن سوييس اعلام کرد که ويزا برای آقای احمدی نژاد و ۳۸ نفر از هيئت همراه وی، اوايل روز جمعه صادر شده بود.


سخنگوی سفارت آمریکا افزود نزدیک به ۴۰ نفر از هيئت همراه آقای احمدی نژاد مدارکشان تکمیل نبود که پس از تکميل مدارک، عصر روز جمعه ويزای آنها صادر شد.


سخنگويان دولت و وزارت امورخارجه ايران، اعلام کرده بودند که آقای احمدی نژاد قصد دارد در نشست شورای امنيت سازمان ملل متحد در نيويورک، به دفاع از « منافع ملی ايران» در پرونده هسته ای ايران بپردازد.


اعلام قصد رييس جمهوری برای شرکت در جلسه شورای امنيت و «دفاع از حق هسته ای»، واکنش های متفاوت داخلی و جهانی برانگيخت.


پاره ای از محافل داخلی با اشاره به سفر احتمالی رييس جمهوری به نيويورک، آن را «پرهزينه» توصيف کردند.


چندی پيش خبرگزاری مهر در مطلبی از مدير عامل خود، از مشاوران رييس جمهوری و وزارت امور خارجه ايران انتقاد کرد که توجه و آگاهی چندانی به مکانيزم برگزاری جلسات شورای امنيت ندارند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG