لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۴۷

کاترین اشتون در تهران؛‌ برنامه هسته ای یکی از محورهای مذاکرات


کاترین اشتون در فرودگاه مهرآباد تهران
کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز شنبه ۱۷ اسفندماه برای گفت وگو با مقامات جمهوری اسلامی درباره برنامه هسته ای این کشور و همچنین روابط ايران و اتحاديه اروپا وارد تهران شد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، کاترين اشتون که برای نخستين بار در صدر هياتی سياسی و اقتصادی از اتحاديه اروپا به تهران سفر کرده است، به هنگام ورود به فرودگاه مهرآباد تهران مورد استقبال عباس عراقچی، معاون حقوقی و بين المللی وزير امور خارجه ايران قرار گرفته است.

در همين زمينه، مجيد تخت روانچی، معاون اروپا و آمريکای وزير امور خارجه ايران، يکی از مهم ترين محورهای مذاکرات خانم اشتون و هيات همراه در تهران را گسترش روابط اتحاديه اروپا با ايران عنوان کرده است.

به گزارش ايرنا، مجيد تخت روانچی درباره برنامه سفر خانم اشتون گفته است: مسئول عالی سياست خارجی اتحاديه اروپا ظهر يکشنبه (فردا) يک ناهار کاری با محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران خواهد داشت.

به گفته اين مقام وزارت امور خارجه ايران مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا همچنين با حسن روحانی، رييس جمهور و علی لاريجانی، رييس مجلس ايران ديدار و گفت و گو خواهد کرد.

مجيد تخت روانچی در پاسخ به اين پرسش که آيا خانم اشتون که نماينده ۱+۵ است در اين سفر درباره موضوع هسته ای به طور ويژه با مقامات ايرانی گفت و گو می کند، گفته است: طبيعتا بحث هسته ای نيز در مذاکرات مطرح خواهد شد.

گزارش ها حاکی است که مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا پس از ديدار با مقامات ايرانی به اصفهان سفر می کند و روز دوشنبه را در اين شهر برای بازديد از آثار تاريخی آن به سر می برد.

به گزارش ايرنا، هلگا اشميت و مايکل مان، معاون و سخنگوی خانم اشتون نيز وی را در اين سفر همراهی می‌کنند.

در حالی کاترين اشتون به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران سفر کرده است که ايران و آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين، روسيه و آلمان، گروه ۱+۵، در حال انجام گفت‌وگوهايی فشرده برای يافتن راه‌حل نهايی به منظور پايان دادن به مناقشه هسته ای جمهوری اسلامی هستند.

ایران و گروه ۱+۵ در سوم آذر ۱۳۹۲ به توافقی موقت در ژنو سوييس دست يافتند که بر مبنای آن، به مدت شش ماه از تصويب تحريم‌های جديد عليه ايران خودداری می‌شود و بخشی از تحريم‌های موجود عليه آن نيز لغو می‌شود. در همين مدت، جمهوری اسلامی نيز از ابعاد برنامه اتمی خود به ويژه در غنی‌سازی اورانيوم می‌کاهد.

ایران و گروه ۱+۵ قرار است طی شش به توافقی جامع و نهایی در خصوص مناقشه هسته ای جمهوری اسلامی دست یابند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG