لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۱۲

متهمان به توطئه علیه دولت عراق آزاد شدند


جواد البولانی، وزير کشور عراق، می گوید کلیه بازداشت شدگان آزاد شده اند. (عکس از AFP)

وزير کشورعراق می گويد: مقامات قضايی اين کشور ۱۹ پليس و مقام امنيتی که به اتهام توطئه و تلاش برای احياء حزب غير قانونی بعث بازداشت شده بودند، را آزاد کرده اند.


جواد البولانی، وزير کشور عراق، به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته است:همه بازداشت شدگان بدون وارد شدن اتهامی آزاد شده اند.


آقای بولانی افزوده است: قاضی رسيدگی کننده به اين پرونده معتقد است اين افراد «بی گناه» هستند و دستور آزادی آنها را صادر کرد.


به گفته وزیر کشور عراق، قاضی پرونده تاکید کره است که هيچ گونه سند و مدارکی دال بر توطئه اين افراد برای بازگرداندن حزب بعث به قدرت وجود ندارد.


به گفته وزير کشورعراق ۱۹ نفر بازداشت شده، آزاد شده اند و اتهامات عليه چهارنفری که بازداشت نشده بودند، نيز رفع خواهد شد.


به گزارش رویترز، وزیر کشور عراق پیشتر گفته بود: متهم کردن بازداشت شدگان به تلاش برای کودتا «یک دروغ بزرگ است و افکار عمومی باید متوجه این بشود».


ژنرال عبدالکريم خلف، سخنگوی وزارت کشور عراق، روز پنج‌شنبه در يک کنفرانس خبری گفته بود در طول پنج روز گذشته ۲۳ نفر، که بيشتر آنها از بخش راهنمايی و رانندگی وزارت کشور بوده‌اند، بازداشت شده‌اند.


ژنرال عبدالکريم خلف همچنین گفته بود: اين افراد براساس گزارش های دريافتی مبنی بر همکاری آنها با حزب «العوده» بازداشت شده اند.


حزب العوده، يک حزب سنی در عراق است که در سال ۲۰۰۳ با هدف بازگرداندن حزب بعث و طرفداران صدام حسين به قدرت تاسيس شد.


در همین زمینه، ژنرال خلف روز جمعه به شبکه تلويزيونی عراقی الشرقيه گفت: هيچ اتهامی عليه اين افراد وارد نشده است.


با اين حال وی تاکيد کرد وقتی که مسئله امنيت ملی در ميان باشد، بازداشت افراد امری عادی است و در همه جای جهان ممکن است اتفاق بيفتد.


به گزارش آسوشيتدپرس، اين در حالی است که سخنگوی وزارت کشور عراق پيشتر از احتمال ارتباط اين افراد با توطئه برای سرنگونی دولت اين کشور سخن گفته بود.


به گزارش اين خبرگزاری تاکنون جزئيات محدودی از بازداشت این افراد شده است و مشخص نيست چگونه اين افراد می توانسته اند با حضور بيش از ۱۵۰ هزار نيروی نظامی آمريکا در عراق دست به کودتا بزنند.


با اين حال برخی تحليگران سياسی عراق گمانه زنی می کنند که بازداشت اين افراد، بخشی از اقدامات دولت نوری المالکی برای جلوگيری از گسترش نفوذ احزاب سنی و سکولار در آستانه انتخابات سال آينده است.


XS
SM
MD
LG