لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۰۴

ارزيابی مثبت بوش از تحولات امنيتی عراق


جورج بوش رييس جمهوری آمريکا، از روند تحولات امنیتی در عراق ابراز رضایت کرد

جورج بوش رييس جمهوری آمريکا، روز شنبه در پيام راديويی هفتگی خود اعلام کرد که هفته آينده درباره گزارش ژنرال ديويد پترايوس، فرمانده نيروهای آمريکايی، و رايان کراکر، سفير اين کشور در بغداد، به مردم اين کشور گزارش خواهد داد.


آقای بوش که در پيام هفتگی خود به مردم آمريکا درباره گزارش سفر خود به عراق سخن می گفت، با ابراز رضايت از نتايج عمليات نظامی در استان الانبار تصريح کرد:«با کمک يکديگر ما شبه نظاميان القاعده را از مواضع خود دراستان الانبار بيرون رانديم، ميزان خشونت پايين است، مقامات محلی بارديگر با يکديگر جلسه تشکيل می دهند، جوانان سنی به نيروهای ارتش و پليس می پيوندند و زندگی روند عادی خود را يافته است».


آقای بوش گفت که به رهبران عراقی يادآورشده است مردم آمريکا از اين رهبران انتظار دارند تا به تعهدات خود عمل کرده و قوانينی که مورد توافق همه را به تصويب رسانند.


آقای بوش افزود که در سفر اخير خود به عراق با ژنرال پتريوس و رايان کراکر ديدار و گفت وگو کرده است.


ژنرال پتریوس و رايان کراکر قرار است پانزدهم سپتامبر گزارش خود را در مورد اوضاع سياسی و امنيتی عراق، به کنگره آمريکا ارايه دهند و براساس اين گزارش نمايندگان کنگره برای افزايش يا عدم افزايش بودجه نيروهای نظامی آمريکا در عراق، تصميم گيری خواهند کرد.


در همين حال، ژنرال پتريوس، روز جمعه، گفته بود که پيشرفت دولت عراق به سوی «مصالحه ملی» نااميد کننده است.


ژنرال پتریوس و رايان کراکر قرار است پانزدهم سپتامبر گزارش خود را در مورد اوضاع سياسی و امنيتی عراق، به کنگره آمريکا ارايه دهند و براساس اين گزارش نمايندگان کنگره برای افزايش يا عدم افزايش بودجه نيروهای نظامی آمريکا در عراق، تصميم گيری خواهند کرد

وی افزوده بود که اين پيشر فت ها در کل کشور، يکدست نبوده است و به عقيده وی نيروهای خارجی به رهبری آمريکا، در موضع برتری نسبت به شورشيان قرار گرفته اند.


ژنرال پتريوس در مورد اعزام ۳۰ هزار سرباز اضافی به عراق گفته بود: «سياستمداران عراقی برای رسيدن به توافقی سياسی، از حضور نيروهای اضافی آمريکايی استفاده لازم را نکردند.»


«هشدار نسبت به تغيير استراتژی در عراق»


همزمان با اين تحولات، خبرگزاری آسوشيتدپرس گزارش داده است که رايان کراکر و ژنرال پتريوس در گزارش خود به کنگره نسبت به تغيير استراتژی در عراق هشدار خواهند داد.


يک مقام دولتی آمريکا، که نخواست نامش فاش شود، به اين خبرگزاری گفته است که آقای کراکر و ژنرال پتريوس در گزارش خود خواهان ادامه طرح جورج بوش برای افزايش نيروها در عراق، به عنوان تنها گزينه برای جلوگيری از هرج و مرج در کشور و منطقه، خواهند شد.


به گفته اين مقام دولتی، اين دو روز يکشنبه با يکديگر ملاقات خواهند کرد تا برای پاسخگويی به سوال های قانونگذاران آمريکايی درباره وضعيت عراق آماده باشند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، ژنرال پتريوس در گزارش خود تاکيد خواهد کرد که افزايش ۳۰ هزار نيرو به نظاميان آمريکا در عراق، نتايج مثبتی به همراه داشته و اکنون موثرتر از گذشته در برقراری ثبات و رويارويی با شبه نظاميان، عمل می کنند.


در همین زمینه، ديک داربين، از رهبران حزب دموکرات در سنای آمريکا، هفته گذشته ژنرال پتریوس را «فردی متعلق به دولت جرج بوش» خوانده بود که می خواهد با «دستکاری کردن آمار ما را متقاعد کند که خشونت در عراق کاهش يافته و طرح جرج بوش برای فرستادن نيروهای اضافی موفق بوده است.»


XS
SM
MD
LG