لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۰۰

رييس جمهوری ونزوئلا وارد تهران شد


هوگوچاوز برای یک دیدار دو روزه وارد تهران شد.
هوگوچاوز برای یک دیدار دو روزه وارد تهران شد.

هوگو چاوز رييس جمهوری ونزوئلا ، برای سومين بار در طی دوران رياست جمهوری محمود احمدی نژاد، برای يک ديدار رسمی دو روزه از ايران وارد تهران شد.


آقای چاوز در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال عليرضا طهماسبی، وزير صنايع و معادن جمهوری اسلامی قرار گرفت. در اين سفر چهار وزير نفت، امورخارجه، صنايع و امور دفتر رياست جمهوری ونزوئلا هوگو چاوز را همراهی می‌کنند.


در جريان اين سفر دو روزه رييس جمهور ونزوئلا به ايران، قرارداد‌هايی بين دو کشور در زمينه‌ های انرژی و اقتصادی امضا خواهد شد.


آقای چاوز زمانی به تهران سفر کرده است که رويارويی جمهوری اسلامی و شورای امنيت سازمان ملل متحد، پس از پايان مهلت قانونی قطعنامه ۱۷۴۷ و سر پيچی ايران از اجرای اين قطعنامه، وارد مرحله حساسی شده است.


ونزوئلا تنها کشوری است که در جريان رای گيری در آژانس بين المللی انرژی اتمی در سپتامبر ۲۰۰۵ برای ارجاع پرونده ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد، به اين طرح رای مخالف داد.


هوگو چاوز یرای سومین بار در طی دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد از ایران دیدار می کند

رييس جمهوری ونزوئلا پيش از سفر به تهران از کشورهای روسيه و بلاروس ديدارکرده بود.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای چاوز در سفر خود به مسکو، ايالات متحده آمريکا را به آنچه «تحميل خودکامگی» ناميد متهم کرد و از روسيه خواست تا به انقلابی جهانی بر ضد واشينگتن ياری کند.


رييس جمهوری ونزوئلا، همچنين، خريد تسليحات از روسيه را از اولويت های کاری خود برشمرده بود.


الکساندر لوکاشنکو، رييس جمهوری بلاروس ، نيز در پی ديدار با هوگو چاوز گفته بود که همکاری های دوکشور به مرحله استراتژيک رسيده است.


رييس جمهور ونزوئلا که در عرصه بين المللی به حمايت از آقای احمدی نژاد شهرت دارد همچون رييس جمهوری ايران سابقه حضور در نهادهای نظامی دارد.


ایرباس اجاره‌ای ونزوئلا درایران


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، سعيد حسامی،مديرعامل هواپيمايی جمهوری اسلامی ايران (هما) گفت يک فروند هواپيمای اجاره‌ای ونزوئلا ساخت سال ۱۹۹۳ در اختيار ايران قرار گرفته است


به گفته آقای حسامی هواپيمای ايرباس ‪ ۳۴۰‬ در مسیر تهران- کاراکاس مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


«تلاش برای بی اثر کردن تحريم ها»


هفته نامه ايتاليايی پانوراما ماه گذشته ادعا کرده بود که ونزوئلا درصدد است به جمهوری اسلامی ايران برای خنثی ساختن تحريم های شورای امنيت از طريق معاملات سه جانبه کمک کند.


پانوراما نوشته بود: «هوگو چاوز و محمود احمدی نژاد (روسای جمهوری دو کشور) که يکديگر را برادر می خوانند و هفته ای يکی دو بار تلفنی گفت و گو دارند، تصميم گرفتند با همکاری برخی ديگر از کشورهای آمريکای لاتين، اثرات تحريم های شورای امنيت که هدفشان تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ايران است را خنثی سازند.»


پانوراما معتقد است «بنيادی که ۱۴ ژانويه گذشته با امضای معاهده ای از سوی محمود احمدی نژاد و هوگو چاوز با سرمايه ای برابر با دو ميليارد دلار تاسيس شد، هدفش علاوه بر حمايت مالی از جنبش های ضد آمريکايی در کشورهای مختلف، ايجاد شبکه ای برای شکستن حلقه محاصره اقتصادی ونزوئلا و جمهوری اسلامی ايران و کوبا است».


XS
SM
MD
LG