لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۴

جنگ فرهنگی؛ مبارزه با سانسور و سوسن تسليمی


سوسن تسليمی، بازيگر سرشناس تئاترو سينما ی ايران، که در سوئد زندگی می کند.

بيست و نهمين شماره «جنگ فرهنگی-هنری» راديو فردا:


اخبار فرهنگی-هنری


در اين بخش خبری، از اولين نقال زن ايرانی، خانم گرد آفريد که برای يک سلسله سخنرانی و اجرای نقالی به آلمان و بلژيک دعوت شده می شنويد ، سپس خبرهايی از هنرهای تجسمی ايران و سرانجام يادی از حميد مصدق در دهمين سالمرگ اين شاعر شعرهای تغزلی-اجتماعی.


گفت و گوهای ويژه


در اين بخش نخست گفت و گويی با رييس هيات دبيران کانون نويسندگان ايران دکتر ناصر زرافشان را خواهيد شنيد.


اين گفت و گو درباره اعلام سيزدهم آذر از سوی کانون نويسندگان به عنوان روز مقابله با سانسور در ايران و تقاضای حمايت نويسندگان و نهادهای ايرانی و بين المللی از اين روز ، انجام شده است.


گفت و گوی بعدی با سوسن تسليمی است؛ بازيگر سرشناس تئاترو سينما ی ايران، و از دو دهه گذشته تاکنون، سوئد.اين گفت و گو، به مناسبت در گذشت احمد آقالو ،بازيگر سينما ، تئاتر و تلويزيون انجام شده است.


آقالو و تسليمی سالها دوستانی نزديک در حوزه هنر تئاتر ايران بوده اند . تسليمی در اين گفت و گو از قدرت بازيگری ، منش فردی ، توانايی ها ی حرفه ای و طنز ذاتی احمد آقالو، در کار و زندگی اش می گويد و تصويری روشن تر از اين بازيگر فوق العاده ی هنر نمايش ايران،به ما ارائه می دهد .


يک کتاب تازه


در اين شماره از جنگ فرهنگی-هنری ، همراه با فرج سرکوهی - روزنامه نگار و منتقد ادبی- در باره کتاب «زيباتری از جنون» شعر و زندگی اسماعيل شاهرودی «آينده» صحبت خواهيم کرد.


انتخاب اين کتاب نخست به اين دليل بود که به تازگی به قلم شاعر معاصر علی بابا چاهی منتشر و پشت ويترين کتابفروشی های تهران نشسته است؛ و ديگر اين که ، شنبه هفته ای که پشت سر گذاشتيم ، سالمرگ همين شاعر شوريده، اسماعيل شاهرودی «آينده»، بود ؛ شاعری که چهارم آذر ماه هزار و سيصد و شصت خورشيدی در تهران در گذشت .


سرکوهی در اين گفت و گو به کوششهای «زبانی» شاهرودی در شعرش در عين مضامين عمدتا اجتماعی اين شعرها اشاره می کند .آنهم در زمانه ای که شاعران همنسل او بيشتر در قيد مضمون پردازی های متعهدانه در شعر بودند.


  • 16x9 Image

    مهرداد قاسمفر

    مهرداد قاسمفر شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار فرهنگی و اجتماعی است که از بیش از یک دهه پیش با رادیوفردا همکاری می‌کند. او در این سال‌های علاوه بر تهیه گزارش‌های متنوعی در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تهیه‌کنندگی چندین مجموعه را به عهده داشته که از جمله آنها برنامه‌های هفتگی «جنگ فرهنگی» و «نمای دور، نمای نزدیک» است.

XS
SM
MD
LG