لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۵۹

نبيل العربی: پارلمان آينده مصر موضوع روابط با ايران را بررسی می‌کند


نبيل العربی، وزير امور خارجه مصر روز چهارشنبه گفته است: پارلمان آينده مصر که در ماه سپتامبر انتخابات آن برگزار می شود، موضوع روابط ديپلماتيک با ايران را بررسی خواهد کرد.

نبيل العربی به خبرگزاری دولتی مصر، منا، گفت، که در جريان ديدار با علی اکبر صالحی، همتای ايرانی خود در حاشيه شانزدهمين اجلاس وزيران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در بالی اندونزی، تصريح کرده است کشورش مايل به «آغاز فصل جديدی از روابط با تمام کشورها است.»

طبق اين گزارش نبيل العربی همچنين گفته است، ارتقا سطح روابط ديپلماتيک با ایران در پارلمان آينده مصر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

حاکمان نظامی مصر پس از برکناری حسنی مبارک، رييس جمهوری سابق مصر، پارلمان اين کشور را منحل کردند و قرار است انتخابات برای پارلمان در ماه سپتامبر برگزار شود.

در همين زمينه، به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، علی اکبر صالحی و نبيل العربی در ديدار روز چهارشنبه «راه های بهبود روابط دو جانبه را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند و بر ادامه رايزنی های فيمابين تاکيد کردند. »

طبق اين گزارش، نبيل العربی در اين ديدار گفته است: «دو ملت ايران و مصر دارای روابط تاريخی هستند و ضروری است با آماده کردن زمينه ها و رفع سوءتفاهمات، اين رابطه تاريخی احياء شود. »

يک سال پس از انقلاب ايران در سال ۱۳۵۷ و به دنبال امضای پيمان صلح بين اسرائيل و مصر توسط انور سادات رييس جمهوری اسبق مصر، روابط ديپلماتيک بين تهران و قاهره قطع شد.

طی سال های گذشته روابط ديپلماتيک دو کشور در سطح دفاتر حافظ منافع بوده و دو کشور روابط محدود اقتصادی با يکديگر داشته اند.

پس از برکناری حسنی مبارک، برای نخستين بار پس از انقلاب در ايران، مقامات نظامی مصر به دو ناو جنگی ايران اجازه عبور از کانال سوئز را دادند.
XS
SM
MD
LG