لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۴۷

درخواست فرانسه از ايران برای آغاز مذاکرات هسته ای


فرانسوا فيون، نخست وزير فرانسه، می گوید: خیلی نگران برنامه هسته ای ایران است.
فرانسوا فيون، نخست وزير فرانسه، روز جمعه از ايران خواست برای اجتناب از تشديد تحريم ها عليه تهران، گفت وگو ها با گروه ۱+۵ بر سر برنامه هسته ای اين کشور را از سر بگيرد.

نخست وزير فرانسه که در جريان سفر به تونس صحبت می کرد، از رويکرد آمريکا برای مذاکره مستقيم با ايران استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، مقامات اروپا در تلاشند تا نخستين دور مذاکرات درباره برنامه هسته ای ايران از زمان روی کار آمدن دولت باراک اوباما را برگزار کنند.

در همين زمينه، منوچهر متکی، وزير خارجه ايران، روز پنجشنبه گفته بود که ايران در حال تهيه بسته پيشنهادی تازه به گروه ۱+۵ است.

نخست وزير فرانسه با اشاره به این که «بسیار نگران» برنامه هسته ای ایران است، تاکيد کرد: اگر ايران به دنبال دستيابی به سلاح اتمی باشد، ما طرفدار تشديد تحريم های عليه تهران هستيم.

فرانسوا فيون دولت ايران را ترغيب کرد تا «بدون تاخير» به مذاکرات تازه بپيوندد.

آمريکا و کشورهای غربی به فعاليت های هسته ای ايران مظنون هستند و می گويند جمهوری اسلامی در پوشش برنامه هسته ای خود، در صدد دستيابی به تکنولوژی لازم برای ساخت سلاح اتمی است.

ايران در مقابل تاکيد می کند که برنامه هسته ای اين صلح اميز و برای توليد انرژی است.

شورای امنيت طی سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران با سرپيچی از اين خواست برنامه غنی سازی را توسعه داده است.

کشورهای اروپايی برای اجتناب از انتخاب گزينه نظامی برای حل مناقشه هسته ای ايران، از رويکرد تشويقی تنبيهی در قبال تهران حمايت می کنند و به همين دليل خواهان مذاکره درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران هستند. آقای فيلون می گويد: «اکنون دولت امريکا به اين موضع پيوسته است.»

دولت بارک اوباما، رييس جمهوری امريکا در عمر کمتر از يکصد روزه خود تلاش کرده است تا مواضع متفاوت تری نسبت به دولت جرج بوش در قبال ايران اتخاذ کند و در همين راستا خواهان مذاکره با ايران بر سر برنامه هسته ای اين کشور است.

نخست وزير فرانسه با اين حال گفت : سخنرانی اخير محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، عليه اسرائيل در کنفرانس «ضد نژاد پرستی» تاثيری بر تلاش های بين المللی برای حل مناقشه هسته ای ايران نخواهد داشت.

در همين حال، روز پنجشنبه دبيرخانه شورای عالی امنيت ملی ايران و سخنگوی مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا اعلام کردند که سعيد جليلی و خاوير سولانا در يک مکالمه تلفنی درباره آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای بايکديگر گفت‌وگو داشته‌اند.

به گفته کريستينا گالاچ، سخنگوی خاوير سولانا، دو طرف در اين مکالمه درباره امکان برگزاری نشست‌های کارشناسی گروه ۱+۵ با ايران در آينده نزديک با يکديگر رايزنی کرده‌اند. اين مکالمه تلفنی پس از آن صورت گرفت که تهران در روز چهارشنبه به طور رسمی به بيانيه لندن گروه ۱+۵ که در هشتم آوريل منتشر شده بود پاسخ گفت. گروه ۱+۵ در نشست لندن از ايران دعوت کرد که مذاکرات هسته‌ای را ادامه دهد.

فرانسه، بريتانيا، آمريکا، روسيه، چين به همراه آلمان، کشور های موسوم به گروه ۱+۵، می کوشند از طريق تحريم و مشوق ها ايران را ترغيب کنند تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.
XS
SM
MD
LG