لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۵۲

هاشمی رفسنجانی: حسن روحانی در نظرسنجی‌ها اول است


اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجمع تشخيص مصلحت، روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه گفته است که حسن روحانی در نظر سنجی ها پيشتاز است و از مردم خواسته تا مایوس نشده و به پای صندوق های رای بروند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رييس مجمع تشخيص مصلحت در ديدار با جمعی از فعالان سياسی از احزاب مختلف اظهار داشت:« رای من آقای روحانی است و نظرسنجی ها نشان می دهد ايشان از همه جلوتر هستند مردم مايوس نباشند و با نشاط وارد ميدان شوند و با صندوق رای قهر نکنند.»

اکبر هاشمی رفسنجانی توضيح بيشتری در خصوص اين نظر سنجی ها ارائه نکرده است، اما روز چهارشنبه مرکز افکارسنجی مهر، وابسته به خبرگزاری مهر، و موسسه پژوهشی خصوصی «آی‌پُز» در آمريکا نتايج آخرين نظرسنجی‌های خود درباره يازدهمين انتخابات رياست جمهوری ايران را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد حسن روحانی و محمد باقر قاليباف به دور دوم انتخابات راه می‌يابند.

موسسه پژوهشی خصوصی «آی‌پٔز» در آمريکا نظرسنجی جديدی به صورت تلفنی انجام داده که نشان می‌دهد، آرای حسن روحانی روزهای ۲۰ و ۲۱ خرداد از ۱۴.۴ به ۲۶.۶ درصد رسيده که می‌تواند بازتابی از کناره گيری محمدرضا عارف و حمايت‌ چهره‌هايی مانند محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی و گروه‌های سياسی اصلاح‌طلب از او باشد.

محمدرضا عارف، معاون اول رييس جمهوری در دولت هشتم، بامداد سه شنبه به توصيه محمد خاتمی از نامزدی در انتخابات رياست جمهوری انصراف داد.

در اين نظرسنجی آرای آقای قاليباف نيز ۲۴.۸ درصد عنوان شده است در حالی که رای او تا روز ۱۶ خرداد نزديک به ۴۰ درصد بوده است.

نظرسنجی مرکز مهر نيز نشان می‌دهد که محمدباقر قاليباف ۱۷.۸ و حسن روحانی ۱۴.۶ درصد آرا را به خود اختصاص می‌دهند و به اين ترتيب انتخابات به مرحله دوم کشيده خواهد شد.

اين نظرسنجی در عين حال حکايت از افت چشم‌گير آرای محمدباقر قاليباف دارد در حالی که آرای حسن روحانی رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

نامزدها و رای مردم

اکبر هاشمی رفسنجانی در ادامه اين ديدار تصريح کرده است که برخی از نامزدهای حاضر در انتخابات رياست جمهوری رای مردم را «تزئينی» می دانند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت گفته است:« در ميان کانديداها افرادی هستند که رای مردم را تزئينی می دانند اين درحالی است که اگر امروز به حرفهای امام درست عمل می شد هيچ کشوری به خودش اجازه نمی داد تا ايران را کشوری عقب افتاده محسوب کنند. حرف امام اين بود که ميزان رای ملت است و حتی جمهوری اسلامی ايران را هم به رفراندوم گذاشت.»

وی اضافه کرده است:«ما می توانستيم در دنيا به وسيله يک سياست خارجی خوب و دموکراسی سرافراز باشيم.

آقای هاشمی در بخش ديگری از سخنان خود به قانون اساسی جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «قانون اساسی را جمعی از نخبگان کشور نوشتند البته پس از گذشت اين سالها ايرداتی در قانون وجود دارد که امروز نوبت اصلاح آن نيست و هنوز وقتش نرسيده است. »

رييس مجمع تشخيص مصلحت همچنین در خصوص انتخابات ریاست جمهوری گفته است:«نبايد مأيوس بود، بايد به آينده اميدوار بود و اصلاح و اعلام نظر اصولی و قانونی، و با مشارکت در انتخابات و اعلام رأی و نظر محقق می‌شود.»

اکبر هاشمی رفسنجانی بارديگر از اقدام محمدرضا عارف در کناره گيری از انتخابات تقدير کرده است.

يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوری ايران روز جمعه ۲۴ خرداد برگزار خواهد شد و از بين شش نامزد حاضر در اين انتخابات جانشين محمود احمدی نژاد تعيين می شود.
XS
SM
MD
LG