لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۴

سازمان ملل: ۳۳ ميليون نفر در جهان به ایدز مبتلا هستند


در سال ۲۰۰۷ حدود ۱۲ ميليون کودک در آفريقا والدين خود را بر اثر ابتلا به ايدز از دست داده و يتيم شدند. (عکس از epa)

در آستانه هفدهمین نشست بین المللی ایدز در مکزیکو سیتی سازمان ملل اعلام کرده است که حداقل ۳۳ ميليون نفر در سراسر جهان به ایدز مبتلا هستند.


آمار جديد سازمان ملل متحد در مورد ايدز در سطح جهان نشان می دهد که درمبارزه با گسترش اين بيماری پيشرفت چندانی صورت نگرفته است.


ميزان ابتلا به اين بيماری نسبت به آمارهای گذشته کاهش کمی را نشان می دهد اما تعداد مبتلايان که اکنون داروهای لازم را برای پيشگيری از مرگ تدريجی دريافت می کنند به نسبت آن زمان افزايش يافته است.


بخشهای مهم در آمار جديد دفتر مبارزه با ايدز سازمان ملل متحد به اين شرح است:


- حدود ۳۳ ميليون نفر در سراسر جهان به ويروس اختلال در سيستم دفاعی بدن ( HIV ) مبتلا هستند که بيماری ايدز را باعث می شود.


- تعداد افرادی که در سال ۲۰۰۷ به اين بيماری مبتلا شده اند حدود ۲.۷ ميليون نفر است که نشان می دهد رقم ابتلای ساليانه به اين ويروس که در سال ۲۰۰۱ حدود ۳ ميليون نفر بود کاهش يافته است.


- در سال ۲۰۰۷ دو ميليون نفر بر اثر ابتلا يه ايدز جان خود را از دست داده اند.


- بيش از دو سوم – حدود ۶۷ – درصد از مبتلايان به ويروس HIV در آفريقا هستند . به زبانی ديگر ۵ درصد از بزرگسالان ساکن اين قاره به اين بيماری مبتلا هستند.


- در آفريقا ۶۰ درصد از مبتلايان را زنان تشکيل می دهند و در سطح جهان نيمی از جمعيت مبتلا به ويروس HIV زنان هستند.


- در آفريقا عمده ترين روش انتقال اين ويروس رابطه جنسی بين زن و مرد است. در نقاط ديگر جهان دليل اصلی گسترش آن رابطه مردان با هم جنسان ، استفاده از روشهای آلوده تزريق مواد مخدر در ميان معتادان و همبستری با روسپيان است.


- حدود ۳۷۰ هزار کودک زير سن پانزده سال در سال ۲۰۰۷ به ويروس HIV مبتلا شده اند. کل تعداد کودکان مبتلا به اين بيماری از سال ۲۰۰۱ و رقم ۶/۱ ميليون ، در سال ۲۰۰۷ به رقم ۵/۲ ميليون افزايش يافته است.


- در سال ۲۰۰۷ حدود ۱۲ ميليون کودک در آفريقا والدين خود را بر اثر ابتلا به ايدز از دست داده و يتيم شدند.
- اکنون حدود سه ميليون نفر يا ۳۱ درصد از افراد مبتلا به HIV داروهای مورد نياز برای کنترل اين بيماری را دريافت می کنند.


- ارزيابی می شود که در سال ۲۰۰۷ حدود ۵/۳ ميلون نفر در آسيا به اين بيماری مبتلا شده اند.


- بيماری ايدز و ويروس HIV در کشورهای اروپای شرقی کماکان در حال گسترش است و رقم ابتلای سالانه به ۵/۱ ميليون نفر رسيده . روسيه و اوکراين بيشترين ميزان ابتلا را در اروپای شرقی دارند.


- ارزيابی می شود که در منطقه کاراييب حدود ۲۳۰ هزار نفر و در آمريکای جنوبی حدود ۱۴۰ هزار نفر به اين بيماری مبتلا هستند.


XS
SM
MD
LG