لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۴

موافقت با تغيير پسوند آدرس های اينترنتی


موسسه جهانی تعيين نام و شماره گذاری اينترنت ( ICANN ) روز دوشنبه بيستم ماه ژوئن تصميم گرفت که به شرکت های خصوصی اجازه دهد به جای .com از نام خود برای پسوند نشانی اينترنتی استفاده کنند. علاوه بر اين نام ها و شماره گذاريها می توانند به زبانها و خط های مختلف نوشته شوند.

اين تصميم يکی از بزرگترين تحولاتی است که در زمينه سيستم نامگذاری پهنه های اينترنتی صورت می گيرد. به احتمال فراوان اولين وب سايت هايی که نام خود را براساس سيستم جديد تغيير خواهند داد از اوايل سال آينده پديدار خواهند شد.

اسامی و شماره گذاری های جديد در اينترنت ممکن است براساس تفکيک حوزه های فعاليت مثل صنايع گوناگون، يا براساس موقعيت جغرافيايی تعيين شده و به زبانهای گوناگون از جمله چينی و يا عربی نوشته شوند.

به گزارش خبرگزاريها ( ICANN ) يا موسسه جهانی تعيين و نام و شماره گذاری اينترنت، روز يکشنبه در جلسه فوق العاده ای در سنگاپور تصميم گرفت که محدوديت موجود که فقط ۲۲ پسوند اينترنتی مثل .com يا .org و يا .net را مجاز می شمارد لغو کرده و اجازه دهد که نشانی و پسوند اينترنتی به هر زبان و يا هر خطی نشانه گذاری شود.

رييس هيئت مديره ICANN گفت :« اين تصميم زمينه ساز گسترش اينترنت و با هدف آمادگی برای دوران جديد فعاليت ها روی اين شبکه اتخاذ شده است. اين اقدام زمينه را برای اختراعات و نوآوری های آينده فراهم خواهد کرد و گذشته از مواردی که يک دليل مهم و قانع کننده برای کنترل وجود دارد به طور کلی نوآوری نبايد هيچگونه محدوديتی داشته باشد.»

ولی از نگاه برخی از کارشناسان اين اقدام می تواند سردرگمی ها و مشکلاتی را برای شرکت های تجاری و يا مصرف کنندگان ايجاد کند. در عين حال ممکن است به افزايش تعداد وب سايت های جعلی که کارشان کلاهبرداری است منجر شود.

با استفاده از زبان و يا خط های ديگر کلاهبردارن ممکن است وب سايتی شبيه به موسسات مالی و بانک های موجود راه اندازی کنند و مشتريان اين موسسات را به خاطر تشابه نام و پسوند در نشانی اينترنتی خود به دام بياندازند.

مشکلی که برای موسسات و شرکت های تجاری ايجاد خواهد کرد اين است که آيا نشانی و نام خود را فقط با يک يا چند پسوند ثبت کنند و يا تمام نشانی های مشابه در زبان های گوناگون را به نام خود ثبت کنند.

در سالهای اخير با توجه به افزايش فعاليت های تجاری و مدنی روی شبکه اينترنت و گسترش آن در دامنه زبان های گوناگون نياز به گسترش عرصه نام گذاری برای سايت های اينترنتی به امری ضروری و عاجل بدل شده بود. در عين حال بر تعداد ابزارهايی که مستقيما می توانند به شبکه اينترنت وصل می شوند افزوده شده و اين خود مستلزم خلق نشانی و شناسه های بيشتری است.

به اعتقاد برخی از کارشناسان برندگان اصلی اين تغيير در عرصه تجاری، شرکت های بزرگ و شناخته شده خواهند بود که با روشهای بازاريابی بسيار هوشمندانه و آموزش مصرف کنندگان سعی خواهند کرد از سردرگمی بوجود آمده در اين حالت استفاده کرده و حضور رقبای خود را تضعيف کنند.

براساس سيستم جديد نام گذاری انتخاب شناسه و نام جديد يک روند بسيار پيچيده ای خواهد بود که به سرمايه گذاری و راهبردهای بسيار دقيق نياز دارد. بنابراين موسسات بزرگ تر و تواناتر از ديگر رقبا به شدت جلو خواهند افتاد.

مسئولان ICANN که نهادی غير انتقاعی است و بر روشهای نام گذاری و تعيين پسوندها برای شناسه های اينترنتی نظارت می کند، می گويند که از امکانات و ابزارای لازم برای هدايت اين دوران انتقالی برخوردار هستند.

آنطور که تاکنون مشخص شده هزينه درخواست ثبت يک گستره اينترنتی مستقل برای شرکت های تجاری حدود ۱۸۵ هزار دلار خواهد بود و ICANN تمام اين درخواست ها را بررسی کرده و فقط در صورت انطباق آن با تمام موازين تعيين شده آن را تاييد خواهد کرد.

براساس مقرراتی که اين نهاد تعيين کرده است از اين پس فقط « موسسات ، نهادهای و يا بنگاههای شناخته شده و جا افتاده می توانند مثل گذشته از گستره های اينترنتی با پسوند .org يا .com استفاده کنند.
XS
SM
MD
LG