لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۰۶

کريستين لاگارد رييس صندوق بين المللی پول شد


کريستين لاگارد
کريستين لاگارد، وزير دارايی فرانسه، روز سه شنبه به عنوان رييس جديد صندوق بين المللی پول انتخاب شد. خانم لارگارد نخستين زنی است که به اين سمت انتخاب می شود.

صندوق بين المللی پول روز سه شنبه در بيانيه ای اعلام کرد:«هيات اجرايی، پس از در نظر گرفتن تمام اطلاعات در خصوص کانديداها، خانم لاگارد را با اجماع انتخاب کرد.»

کريستين لاگارد، ۵۵ ساله، جانشين دومنيک استراوس کان خواهد شد که ماه گذشته از رياست صندوق بين المللی استعفا کرد تا بتواند در دادگاه درمقابل اتهام تعرض به يک زن کارمند هتل در نيويورک از خود دفاع کند.

نيکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، انتخاب خانم لاگارد به عنوان رييس صندوق بين المللی پول را يک «پيروزی برای فرانسه» خوانده است.

کريستين لاگارد کار خود را از روز ۵ ژوئيه آغاز خواهد کرد و در آغاز کارش با بحران يونان روبه روست، بحرانی که به باور برخی ازکارشناسان می تواند يک بحران بين المللی را درپی داشته باشد.

دقايقی پس از انتخاب خانم لاگارد، وی از دولت يونان خواست تا اجرای برنامه رياضت اقتصادی را تسريع کند. برنامه رياضت اقتصادی در يونان که نارضايتی عمومی را در پی داشته است به عنوان پيش شرط ادامه کمک های صندوق بين المللی پول و اتحادیه اروپا به آتن محسوب می شود.

کريستين لاگارد به شبکه تلويزيونی «اف تی ۱» گفت:«من از مخالفان سياسی دولت يونان در خواست می کنم که در راستای وحدت ملی از حزبی که هم اکنون قدرت را در اختيار دارد، حمايت کنيد.»

خانم لاگارد توانست در رقابت بر سر رياست صندوق بين المللی پول، اگوستين کارستنز، رييس بانک مرکزی مکزيک را پشت سر بگذارد. حمایت آمريکا، چين، برزيل، هند و روسيه نقش تعيين کننده ای در انتخاب خانم لاگارد داشت.

اگوستين کارستنز انتخاب کريستين لاگارد را به وی تبريک گفت و ابراز اميدواری کرد که خانم لاگارد در دوران رياستش بر صندوق بين المللی پول پيشرفت معنی داری در راستای اثرگذاری، مشروعيت و پيوستگی اين نهاد پولی حاصل شود.

آمريکا که از گسترش بحران يويان نگران است تاخير در تعيين رييس صندوق بين المللی پول را جايز ندانسته بود.

تيموتی گايتنر، وزير دارايی آمريکا ، با استقبال از انتخاب کريستين لاگارد گفت: تجربيات و توانايی های خانم لاگارد در اين شرايط حساس اقتصادی جهانی برای رهبری اين نهاد بسيار ارزشنمد است.

به گزارش رويترز، از زمان تاسيس صندوق بين المللی پول به طور سنتی رييس اين نهاد از بين کشور های اروپايی انتخاب شده است و از سوی ديگر رييس بانک جهانی همواره آمريکا بوده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG