لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۲۱

آمريکا: ايران ۱۵ سرباز بريتانيايی را آزاد کند


شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، روزجمعه ۲۳ مارس از خواست لندن برای آزادی فوری ۱۵ سرباز بريتانيايی دستگير شده توسط ايران، حمايت کرد.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، روزجمعه ۲۳ مارس از خواست لندن برای آزادی فوری ۱۵ سرباز بريتانيايی دستگير شده توسط ايران، حمايت کرد.


۱۵ تفنگدار دريايی بريتانيا روز جمعه حوالی ساعت ده و سی دقیقه به وقت محلی، در حال گشتزنی بر روی رودخانه اروند رود (شط العرب) از سوی نيروهای مرزی ايران دستگير شدند.


ما از خواست بريتانيا برای تضمین سلامتی و آزادی افراد دستگير شده به همراه تجهيزاتشان، حمايت می کنيم
سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا

آقای مک کورمک گفت :«ما از خواست بريتانيا برای تضمین سلامتی و آزادی افراد دستگير شده به همراه تجهيزاتشان، حمايت می کنيم.»


در همین زمینه، تونی اسنو، سخنگوی کاخ سفيد آمريکا، با احتياط بيشتری در باره دستگيری سربازان بريتانيايی توسط جمهوری اسلامی اظهار نظر کرد و گفت مقام های آمريکايی در اين باره با دولت بريتانيا در تماس هستند.


از سوی دیگر، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، با احضار خانم گيت اسميت کاردار بريتانيا در تهران، به آنچه ايران « ورود غيرقانونی نظاميان نيروی دريايی انگليس به آب‌های سرزمينی ايران در اروندرود» خوانده، شديدا اعتراض کرده است.


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، ابراهيم رحيم‌ پور، مديرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه ايران، در اين ملاقات گفت:« اين چندمين باری است که نظاميان انگليس در طول اشغال عراق به طور غيرقانونی وارد آب‌های سرزمين جمهوری اسلامی ايران در اروندرود شده و توسط نيروهای مرزبانی کشورمان برای تحقيق و بررسی بيشتر و علت ورود دستگير می‌شوند.».


طبق اين گزارش آقای رحيم پور در ديدار با کاردار بريتانيا، خواستار ارايه توضيحات فوری طرف بريتانيايی در خصوص آنچه وی « تجاوز آشکار به آب‌های ايران» نامید شد. اين مقام وزارت امور خارجه ايران درخواست کرد که اين عمل در آينده تکرار نشود.


احضار سفير ايران به وزارت امورخارجه بريتانيا


مارگرت بکت، وزير امور خارجه بريتانيا، از ايران خواست تا توضيح دهد چرا ۱۵ سرباز و تفنگدار دريايی بريتانيايی را در آب های عراق دستگير کرده است.


خانم بکت که پس از احضار سفير ايران در لندن به وزارت امور خارجه بريتانيا سخن می گفت، افزود ما به سفير ايران تاکيد کرده ايم که خواستار آزادی فوری سربازان هستيم.


سر پيتر ريکتز، دستيار وزير امور خارجه بريتانيا، پس از احضار رسول موسويان، سفير جمهوری اسلامی ايران در لندن، با وی ملاقات و خواستار توضيح ايران دراين باره شد.


وزارت دفاع بريتانيا: در بالاترين سطوح قضيه را پی گيری می کنيم


وزارت دفاع بريتانيا همچنين اعلام کرده که نيروهای بريتانيايی در آب های عراق و در شط العرب ( اروند رود) به گشت زنی مشغول بوده اند.


بنا به گزارش خبرگزاری ها، نيروهای بريتانيايی مشغول بازرسی از يک کشتی تجاری بوده اند که پس از پايان کار بازرسی، دو قايق به قايق آنها نزديک شده و آنها را به سمت آب های ايران هدايت کرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG