لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۴

محصولی: ۲۵ اسفند آغاز فعاليت ستاد انتخابات دوره دهم رياست جمهوری


صادق محصولی، وزير کشور ایران، روز سه شنبه اعلام کرد: ستاد انتخابات دوره دهم رياست جمهوری در وزارت کشور از ۲۵ اسفند فعاليت خود را آغاز می‌کند و همزمان رييس اين ستاد معرفی می شود.

وزير کشور ایران همچنين درباره زمان آغاز فعاليت های انتخاباتی نامزدهای دهمين انتخابات رياست جمهوری گفت: نامزدها بايد پس از تائيد شورای نگهبان، شروع به تبليغات کنند.

کرباسچی؛ نه رييس ستاد، مشاور ارشد

از سوی ديگر، در حالی که پيشتر اسماعيل گرامی مقدم ، سخنگوی حزب اعتماد ملی گفته بود: غلامحسين کرباسچی، شهردار سابق تهران و دبيرکل حزب کارگزاران سازندگی، رياست ستاد انتخاتی آقای کروبی را پذيرفته است، آقای کرباسچی روز سه شنبه گفت: وی تنها سمت مشاوره آقای کروبی را بر عهده دارد.

غلامحسين کرباسچی و مهدی کروبی، دبيرکل حزب اعتماد ملی و نامزد اين حزب در انتخابات آينده رياست جمهوری، روز سه شنبه در يک نشست مطبوعاتی شرکت کردند.

آقای کرباسچی در اين نشست مطبوعاتی با اشاره به اين که مهدی کروبی را صاحب ارزش های درخور احترام می‌داند، گفت:«برايم افتخار است کفش‌های کروبی را واکس بزنم.»
مهدی کروبی و غلامحسین کرباسچی در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه


دبيرکل حزب کارگزاران سازندگی درباره جايگاه خود در ستاد انتخاباتی مهدی کروبی گفت: «از ابتدا قرارم اين بود که در خدمت ايشان به عنوان مشاور باشم، اما ايشان لطف کردند اين سمت را گسترده‌تر کردند. من در سمت مشاور ايشان هستم.»

با اين حال غلامحسين کرباسچی در خصوص تغييرات احتمالی در راس حزب کارگزاران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری گفت: «ممکن است با تصويب شورای موسس پست‌ها در حزب تغيير کنند؛ مثلا آقای مرعشی از سخنگويی به رياست برسند، اما اين دليل بر انشعاب نيست. »

در اين نشست مطبوعاتی که در دفتر حزب اعتماد ملی برگزار شد، مهدی کروبی درباره چگونگی رويارويی با بحران های احتمالی در صورت پیروزی در انتخابات گفت: «من عملکردم نشان می‌دهد بلدم چگونه از بحران‌ها عبور کنم. پس از آن که چهار سال رياست مجلس ششم را بر عهده داشتم. دقيقا برای آن مجلس خيلی مسائل پيش آمد؛ چرا که عده‌ای می‌خواستند کارش با آبرومندی به پايان نرسد، اما به لطف خدا و همت دوستان توانستيم مجلس را از بحران‌ها عبور دهيم.»

علاوه بر مهدی کروبی، محمد خاتمی، رييس جمهوری سابق ايران، نيز از جناح اصلاح طلب رسما کانديدای انتخابات رياست جمهوری شده است. مير حسين موسوی، نخست وزير دوران جنگ، هنوز به طور رسمی در اين انتخابات که قرار است در ۲۲ خرداد ماه سال ۱۳۸۸ برگزار شود، نامزد نشده است ولی احتمال می رود که وی نیز در صحنه رقابت ها حضور یابد.

سخنرانی خاتمی در شاه چراغ

در همین حال، برخی گزارش ها حاکی از آن است که سخنرانی روز پنجشنبه، ۱۵ اسفند ماه، محمد خاتمی در صحن احمد بن موسی، شاهچراغ، در شيراز در پرده ابهام قرار دارد.

در حالی که برخی اخبار حکايت از مخالفت شورای تامين استان با سخنرانی محمد خاتمی در صحن شاهچراغ دارد، عبدالحميد معافيان، رييس ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان استان فارس، می گويد: آقای خاتمی‌ به شيراز سفر خواهد کرد و قطعا به زيارت شاهچراغ می رود اگر مجوز سخنرانی در اين محل را ندادند، جای ديگری سخنرانی می‌کند.

پيشتر خبرگزاری فارس از مخالفت توليت شاهچراع با سخنرانی محمد خاتمی در اين محل خبر داده بود، اما آقای معافيان به خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفته است: ابراهيم عزيزی، فرماندار شيراز، با مسئولان حرم شاهچراغ تماس برقرار کرده و به آنان يادآور می‌شود که انجام سخنرانی در محل حرم، نيازمند مجوز فرمانداری است.

بهمن حاجات نيا، مسئول کميته رسانه ای سفر خاتمی، نيز از تلاش های مستقيم «سرهنگ ابراهيم عزيزی، فرماندار شيراز برای برگزار نشدن اين سخنرانی» خبر داد.

روزنامه مير حسين موسوی

ميرحسين موسوی، نخست وزير دوران جنگ ایران و عراق و دیگر نامزد احتمالی جناح اصلاح طلب، به مناسبت شصت و ششمين سالگرد تاسيس انجمن اسلامی دانشجويان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، در اين دانشگاه سخنرانی کرد.

آقای موسوی با اشاره به وضعيت اقتصادی کشور گفت: «اگر بخواهيم بحران‌ها را کاهش دهيم، راه آن نيست که به مردم صدقه بدهيم و پول در کف دست آن‌ها بگذاريم زيرا مردم ما با يک مديريت صحيح می‌توانند با مشکلات روبه‌رو شوند.»

مير حسين موسوی افزود: «کسانی که امور را می‌گردانند، بايد توجه کنند که نمی‌توانيم راجع به عزت مردم غزه و لبنان صحبت کنيم ولی عزت مردم خود را به فراموشی بسپاريم.»

همزمان با اين خبرها، خبرگزاری فارس روز دوشنبه گزارش داد که روزنامه «کلمه سبز» با صاحب امتيازی مير حسين موسوی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز انتشار گرفت.

نشست اصولگرايان

از سوی ديگر خبرها درباره نشست روز پنجشنبه اصولگرايان حاکی از آن است که به رغم اختلاف نظر این طیف بر سر محمود احمدی نژاد، به عنوان نامزد آنها در انتخابات آينده، در این جلسه نتوانسته اند در اين زمينه تصميمی قطعی اتخاذ کنند.

فاطمه آجرلو، نماينده اصولگرای مجلس هشتم ، درباره احتمال رويکرد اصولگرايان در انتخابات رياست جمهوری و احتمال اجماع بر يک نامزد گفته است: « معمولا اجماع روی يک نفر محقق نمی شود و آنها به احتمال زياد با دو يا سه کانديدا وارد انتخابات رياست جمهوری می شوند.»

علاوه بر محمود احمدی نژاد از محمد باقر قاليباف، شهردار تهران، مصطفی پور محمدی، وزير سابق کشور، و محمد جهرمی، وزیر کار به عنوان ديگر نامزدهای احتمالی جناح اصولگرايان نام برده می شود.

در همين حال، برخی وب سايت های نزديک به اصلاح طلبان از ارزيابی های انتخاباتی اصولگرايان خبر داده اند.

طبق اين گزارش، در ارزيابی اصولگرايان نامزدهايی چون محمود احمدی نژاد، محمد باقر قاليباف، مصطفی پور محمدی، سيد محمد جهرمی، مهدی کروبی ، مير حسين موسوی در مجموعه کانديداهای درون نظام قرار گرفته اند و از کانديداهای ديگری چون محمد خاتمی و عبدالله نوری به عنوان کانديداهای بيرون از نظام ياد کرده اند.
XS
SM
MD
LG