لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۴۸

آخرين تخمين ها از ميزان مشارکت در انتخابات


Iمقام های دولتی ایران نسبت به استقبال مردم در انتخابات ابراز امیدواری کرده اند.
Iمقام های دولتی ایران نسبت به استقبال مردم در انتخابات ابراز امیدواری کرده اند.

در حالی که انتخابات هشتمين دوره مجلس شورای اسلامی به پایان رسیده است، وزیر کشور از مشارکت بیشتر مردم نسبت به انتخابات مجلس هفتم سخن گفته است.


انتخابات مجلس هشتم از ساعت هشت بامداد آغاز شد و وزارت کشور ايران زمان برگزاری انتخابات را تا ساعت یازده شب جمعه تمديد کرد.


در همین حال، مصطفی پور محمدی، وزیر کشور، از استقبال «فراتر از تصور» مردم در انتخابات سخن گفته است. آقای پور محمدی گفت:« ميزان مشارکت مردم در اين دوره از انتخابات از مجلس هفتم بالاتر رفت ».


اما با این حال وی از ارائه آمار مشخص در خصوص میزان مشارکت در انتخابات روز جمعه خودداری کرد.


در همين زمینه، غلامحسين الهام ، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ايران، گفته است که حداقل ۶۰ درصد واجدان شرايط در انتخابات مجلس شرکت می کنند.


برای دیدن عکس هایی از انتخابات روز جمعه، اینجا کلیک کنید.


آقای الهام همچنين افزود:«اميدواريم نتايج مشارکت خوب مردم در عرصه انتخابات به سمتی برود که باعث تقويت و محکم‌تر شدن اساس نظام اسلامی و آرمان‌های بلند انقلاب شود، هم‌چنين اين که قوای مختلف با همکاری خوب بتوانند به نيازهای عمومی مردم پاسخ مناسب بدهند ».


مقام های دولتی ايران در روز های پيش از انتخابات، مردم را بارها به مشارکت در انتخابات دعوت کرده بودند تا به نوعی از تکرار ميزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس هفتم جلوگيری کنند.


در انتخابات هفتمين دوره مجلس شورای اسلامی، که در اسفند سال ۱۳۸۲ برگزار شد، ۵۱ در صد واجدان شرايط در انتخابات شرکت کرده بودند.


آیا در انتخابات جمعه شرکت می کنید؟ نظر خود را با دیگران در میان بگذارید.


اين درحالی است که خبرگزاری آسوشيتد پرس در گزارشی از تهران تصريح کرده است که ميزان مشارکت مردم تبريز، شيراز و سبزوار در انتخابات هشتمين دوره مجلس شورای اسلامی مانند انتخابات هفتمين دوره مجلس خواهد بود.


  • در انتخابات هفتمين دوره مجلس شورای اسلامی، که در اسفند سال ۱۳۸۲ برگزار شد، ۵۱ در صد واجدان شرايط در انتخابات شرکت کرده بودند.

در همين حال، تلويزيون دولتی ايران عصر روز جمعه ازاستقبال مردم از انتخابات مجلس هشتم خبر داده و تصریح کرده است که میزان مشارکت مردم بیشتر مجلس هفتم است


يک مقام آگاه به خبرگزاری نيمه رسمی فارس، در همین زمینه، گفت:« ۱۶ ميليون برگه رای تا ساعت چهار بعداز طهر روز جمعه صندوق های رای ريخته شده است».


اين خبرگزاری همچنين افزوده است:« اين ميزان رای نسبت به زمان مشابه انتخابات دوره هفتم مجلس از رشد ۲۵ درصدی برخوردار است. اين درحالی است که سن رای دهندگان در اين دوره از ۱۵ به ۱۸ سال افزايش يافته است».


به گزارش خبرگزاری فارس، ميزان مشارکت مردم در هفتمين دوره انتخابات مجلس ۲۳ ميليون و۷۳۴ هزار و ۶۷۷ نفر بود.


در همين زمينه، عباسعلی کدخدايی، سخنگوی شورای نگهبان و هيئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس هشتم، درباره انتخابات تهران گفت:«تا ساعت ۱۳ امروز حدود نيم ميليون تعرفه در تهران پر شده که اين رقم نسبت به دوره های گذشته با افزايش مواجه شده و فکر می کنم نسبت به انتخابات شوراها افزايش ۲۰ درصد داشته است».


برای شرکت در انخابات مجلس هشتم بيش از ۴۳ ميليون و ۷۰۰ هزار نفر واجد شرايط رای دادن هستند.


نتايج انتخابات


در حالی که انتخابات به ساعات پایانی خود نزدیک می شود، عليرضا افشار، رييس ستاد انتخابات کشور درباره شمارش آرا و نتیجه انتخابات گفت: «نتايج انتخابات مجلس شورای اسلامی در کل کشور حداکثر ظرف چهار تا پنج روز اعلام می‌شود».


مصطفی پور محمدی، وزير کشور جمهوری اسلامی ايران، نيز اعلام کرد که نتايج نهايی شمارش آراء در شهرستانها کمتر از ۲۴ ساعت اعلام می شود.


وزير کشور همچنين گفته است که نتايج شمارش آرای شعب تهران ، دو يا سه روز طول می کشد، چرا که نتيجه انتخابات تهران، پس از پايان شمارش دستی آرا اعلام می شود.


عباسعلی کدخدايی، سخنگوی شورای نگهبان هم اعلام کرده است که بر اساس توافق انجام شده بين شورای نگهبان و وزارت کشور انتخابات مجلس هشتم به صورت دستی و يارانه ای تواما برگزار می شود اما شمارش کامپيوتری ملاک نخواهد بود و در نهايت نتيجه انتخابات بر اساس نتيجه شمارش دستی آرا اعلام خواهد شد.


با اين حال وزير کشور ايران اعلام کرده است که تا پيش از آغاز سال نو، نتيجه انتخابات در سراسر کشور اعلام می شود.


XS
SM
MD
LG