لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۳۷

سخنگوی اشتون: مذاکرات کارشناسان ايران و ۱+۵ سوم مرداد برگزار می شود


هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون و علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران
سخنگوی کاترين اشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز دوشنبه گفته است، نشست کارشناسان ايران و گروه ۱+۵ در ۲۴ ژوئیه (سوم مرداد ماه ) در استانبول برگزار می شود. در همین حال، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، نیز گفته است تهران آماده است تا درباره غنی سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصدی مذاکره کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، مايکل مان گفته است: اين مذاکرات بين هلگا اشميد، معاون کاترين اشتون و علی باقری، معاون سعيد جليلی مذاکره کننده ارشد ايران، برگزار خواهد شد.

به گزارش رويترز، مايکل مان همچنین تصریح کرده است: هدف اين نشست اين است که ببينيم چگونه می توان اختلاف مواضع کنونی را کاهش داد و چگونه اين مذاکرات را به جلو برد.

کاترين اشتون در مذاکرات هسته ای با ايران نمایندگی کشورهای آمريکا، چين، روسيه، بريتانيا و فرانسه به همراه آلمان، گروه موسوم به ۱+۵، را برعهده دارد. گروه ۱+۵ تلاش می کند تا از طریق مذاکره به راه حلی برای مناقشه هسته ای ايران دست يابد.

دور اول مذاکرات اتمی ايران و گروه ۱+۵ در سطح فنی و کارشناسی روز سه‌شنبه ۱۳ تير در استانبول آغاز شد و ساعات اوليه (به وقت محلی) روز چهارشنبه به پايان رسيد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر کاترين اشتون پس از اين مذاکرات اعلام کرده بود که مذاکرات بر «مسايل فنی» متمرکز بوده است.

در دور تازه گفت وگوهای ايران و گروه ۱+۵ تاکنون سه دور مذاکره برگزار شده است. دور اول اين مذاکرات اوايل ساری جاری در استانبول بین مذاکره کنندگان ارشد هسته ای ايران و گروه ۱+۵ برگزار شد. سپس دو دور بعدی مذاکرات در بغداد و مسکو برگزار شد، که در مذاکرات مسکو موافقت شد تا گفت وگو ها در سطح کارشناسان در استانبول ادامه يابد.

مذاکره در باره غنی سازی

در همين حال، علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرگزاری رويترز گفته است، تهران به طور کامل متعهد به حل و فصل مناقشه هسته ای است، اما قدرت های جهانی از تفاهم های به دست آمده در دور اول مذاکرات در استانبول فاصله گرفته اند.

علی اکبر صالحی گفته است: بنا بر برخی دلايل هروقت روزنه ای برای حل بحران به چشم می آيد، برخی می کوشند تا آن را ببندد.

وزير امور خارجه ايران اضافه کرده است:« تداوم (بن بست) کنونی نه به نفع جامعه بين المللی، نه به نفع کشور من و نه به نفع منطقه است.»

به گزارش خبرگزاری رويترز ، در جريان مذاکرات اتمی در مسکو در ماه گذشته، گروه ۱+۵ بارديگر از ايران خواست تا غنی سازی اروانيوم با غلظت ۲۰ درصد را متوقف کرده، اورانيوم غنی شده با غلظت بالای خود را از کشور خارج کند و تاسيسات غنی سازی در فردو در نزديکی قم را تعطيل کند.

طبق اين گزارش، ايران اعلام کرده بود تنها در صورتی اين اقدامات را انجام خواهد داد که تحريم های اقتصادی علیه این کشور کاهش يافته و حق ايران برای غنی سازی اورانيوم بر اساس قوانين بين المللی به رسميت شناخته شود.

علی اکبر صالحی در اين زمينه، گفته است:« ايران آماده است درباره مساله (غنی سازی ) ۲۰ درصدی مذاکره کند، اما بايد به اين اقدام (از سوی گروه ۱+۵) پاسخ شايسته داده شود.»

علی اکبر صالحی در ادامه گفته است، در صورتی که نياز ايران برای تامين سوخت راکتورهاي هسته ای که ايزتوپهای پزشکی توليد می کنند برآورده شود، آنگاه تهران آماده است تا درباره توقف غنی سازی ۲۰ درصدی گفت وگو کند.

علی اکبر صالحی همچنين گزارش ها در خصوص پاکسازی منطقه نظامی پارچين را رد کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG